Po dziesięciu latach oczekiwania do fanów polskiego hip-hopu już wkrótce trafi kontynuacja legendarnej serii mixtape’ów autorstwa Matheo i donGURALesko. Miłość, szmaragd i krokodyl to album, który z pewnością spodoba się miłośnikom klasycznych brzmień poznańskiego rapera.

Informacja o premierze nowego mixtape’u donGURALesko wywołała spore poruszenie w polskim środowisku hip-hopowym. Po dziesięciu latach od wydania Inwazji porywaczy ciał DGE wraca z nowym albumem, za który odpowiedzialny jest jeden z najbardziej znanych producentów muzycznych w Polsce — Mateusz Matheo Szmidt.­­ Miłość, szmaragd i krokodyl będzie trzecim albumem, przy produkcji którego stargardzki producent łączy siły z Piotrem Guralem Górnym.

Według wydawcy albumu nowy krążek donGURALesko ma zawierać bezkompromisowe teksty, szalone flow, bujające bity oraz plejadę gości. Oficjalna tracklista nie została jeszcze ujawniona, mimo tego słuchacze mogą już zapoznać się z pierwszymi singlami z płyty, które dostępne są na platformach streamingowych. W wersji preorderowej fani mogą liczyć na dodatkowy krążek – niespodziankę od Matheo Puccini i Dziadzia Giovanni. Premiera mixtape’u planowana jest na 29 marca 2019 r.

Owocna kooperacja

Pierwszym owocem współpracy Gurala i Mateo był krążek Manewry Mixtape. Z cyklu janczarskie opowieści. Album ten został wydany 27 kwietnia 2007 roku. Promował go teledysk do utworu Otoczony Oceanem. Mixtape składał się z 21 utworów, na których można usłyszeć gościnnie m.in. Mioda – wokalistę zespołu Jamal, Shelleriniego czy Rycha Peję.

manewry mixtape

Synku jestem w budynku

Drugim wspólnym krążkiem Górnego i Szmidta był mixtape Inwazja porywaczy ciał. Premiera albumu odbyła się 1 lipca 2009 roku. W lutym 2010 płyta została nominowana w plebiscycie Podsumowanie 2009 serwisu Poznanskirap.com w kategorii Album roku. Mixtape dotarł do 13. miejsca na liście OLiS. Na albumie usłyszeć można gościnne zwrotki m.in. Grubsona, Metrowego, Pezeta czy Tedego.

inwazja mixtape

Zajko Kokorajko

Oficjalna tracklista albumu Miłość, szmaragd i krokodyl nie została jeszcze ujawniona, mimo tego na oficjalnym kanale donGURALesko w serwisie Youtube znaleźć można trzy utwory z mixtape’u (Teraz, Spitfire, Pale dym wale płyn) plus jeden free track (Zajko Kokorajko), który nie znajdzie się w finalnej wersji albumu.

msk mixtape


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: Oficjalne okładki albumów