Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczęte. Ceremonię otwarcia przypieczętował występ brytyjskiego  wokalisty – Robbiego Williamsa i rosyjskiej śpiewaczki operowej – Aidy Garifulliny. Po ich wstępie 81 tysięcy kibiców zgromadzonych na Stadionie Łużniki, usłyszało pierwszy gwizdek tego mundialu.

Zaledwie półgodzinna ceremonia otwarcia rozpoczęła się od krótkiego fragmentu koncertu fortepianowego Czajkowskiego, po chwili na scenie pojawił się brytyjski wokalista – Robbie Williams. Utwór „Let Me Entertain You” w jego wykonaniu porwał cały stadion.

Potem uwagę wszystkich skradła Aida Grafullina, rosyjska śpiewaczka operowa, która zdobyła sławę w Rosji dzięki rolom w Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu. Razem wykonali jeden z największych hitów brytyjskiego artysty – „Angels”

Podczas ich wstępu na boisko wybiegli tancerze, którzy byli przebrani w stroje symbolizujące każdy kraj tegorocznego uczestnika mundialu. Nie zabrakło motywów i historycznych nawiązań do gospodarzy tych mistrzostw.

Na samym końcu zaprezentowano mistrzowski puchar, który został wprowadzony na murawę przez słynnego brazylijskiego piłkarza – Ronaldo. Ceremonie zwieńczyło przemówienie Władimira Putina – prezydenta Rosji, który oficjalnie przywitał wszystkich kibiców.

Tego co stało się później chyba nawet on się nie spodziewał. W meczu inauguracyjnym Rosja – Arabia Saudyjska, gospodarze niemalże znokautowali rywali. Wyniku 5:0 pewnie nie obstawili nawet najlepsi znawcy futbolu.

Stanisław Czerczesow, trener reprezentacji Rosji

Reprezentanci Arabii byli całkowicie bezradni wobec solidnej gry Rosjan. Ostatnia bramka padła już w doliczonym czasie gry. Kibice, zgromadzeni na moskiewskich Łużnikach albo  przed telewizorami, zdecydowanie nie mogli narzekać na brak emocji. Mecz otworzył miesięczną piłkarską machinę, która z pewnością owładnie cały świat.

 


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: FIFA.com / Twitter