Kolejnego dnia Mistrzostw Świata w Rosji odbyły się pierwsze mecze ćwierćfinałowe. Dzięki wygranej Francji oraz Belgii, w półfinałach wystąpią zespoły wyłącznie z Europy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2006 roku.

Kolejne mecze fazy pucharowej odsłoniły nam pierwszą półfinałową parę. Z mundialem pożegnały się reprezentacje Urugwaju oraz Brazylii.

UrugwajFrancja 0:2

Wynik jeszcze przed przerwą otworzył Raphaël Varane. Obrońca Realu Madryt wykorzystał dobre dośrodkowanie Antoine Griezmanna z rzutu wolnego i strzałem głową pokonał Fernando Muslere. Chwilę później blisko wyrównania był Martín Cáceres, ale świetnie interweniował Hugo Lloris i wynik nie uległ zmianie. Na 2:0 podwyższył Griezmann. Francuz uderzył zza pola karnego, a fatalny błąd przy obronie strzału popełnił Muslera. Golkiper Urugwaju tak niefortunnie odbił piłkę, że ta wpadł za jego plecy prosto do własnej bramki. Dzięki temu zwycięstwu Francja awansowała do półfinału. Ostatni raz ekipa Trójkolorowych grała na tym etapie turnieju dwanaście lat temu w Niemczech.

BrazyliaBelgia 1:2

Blisko pierwszej bramki już w 7. minucie był Thiago Silva. Brazylijczyk jednak nieczysto uderzył piłkę i ta trafiła zaledwie w słupek. Zemściło się to na nich kilka minut później. Z rzutu rożnego dośrodkował Nacer Chadli, a piłkę do własnej bramki skierował Fernandinho. Był to już 11. gol samobójczy na tych mistrzostwach. Drugą bramka dla Czerwonych Diabłów padła w 31. minucie. Z kontrą ruszył Romelu Lukaku, zagrał do niepilnowanego Kevina De Bruyne, a ten z 16. metrów mocnym strzałem pokonał Alissona. Po stracie tej bramki Brazylia natychmiastowo rzuciła się do ataku. Canarinhos dostali nawet rzut karny, ale po konsultacji z VARem sędzia Milorad Maźić anulował swoją decyzję. Bramkę kontaktową w 76. minucie zdobył wprowadzony kilka chwil wcześniej na boisko Renato Augusto. Brazylijczycy próbowali wyrównać do samego końca, ale piłka przelatywała albo obok bramki, albo świetnie interweniował Thibaut Courtois. Reprezentacja Belgii zagra w półfinale Mistrzostw Świata pierwszy raz od 1986 roku. Ciekawostką może być fakt, że na stadionie w Kazaniu, oprócz Brazylii swoją przygodę z mundialem zakończyli także Niemcy oraz Argentyńczycy.

W półfinałach zostały już tylko dwa miejsca. O jedno z nich zagrają gospodarze turnieju – Rosjanie z Chorwatami. Kilka godzin wcześniej zmierzą się reprezentanci Szwecji z Anglikami.

Autor: Łukasz Leski
Zdjęcia: FIFA.com