Mistrzostwa Świata w Rosji 2018 wzbudzają coraz więcej emocji. W sklepach już dawno pojawiły się albumy z biało-czerwonymi orłami, a zdjęcia ze zgrupowania kadry zasypują nas w internecie. Mundial jest wszędzie. Z tej okazji swoją muzyką naszą drużynę postanowili wesprzeć artyści i Ci, którzy za artystów się uważają. Specjalnie dla Was NOWE DZIENNIKARSTWO przygotowało Przegląd Piosenki Mundialowej. Ostrzegamy, słuchanie tego jest ryzykowne.

1. Krzysztof Krawczyk „Lewandowski, gol dla Polski”

Niekwestionowanym numerem jeden jest utwór gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Krzysztof Krawczyk, śpiewający o naszej drużynie, jednocześnie bijący się w pierś, ze swoim uśmiechem i wąsem, po prostu mnie urzekł. Do tego dodajmy tekst: „Nasza drużyna, polska drużyna, mecze wygrywa, gdy dobrze gra” Czyż to nie jest piękne i… logiczne?


2. Krzysztof Krawczyk „Biało-czerwoni”

Skoro była pierwsza, to musi być i druga. W tej piosence dla odmiany Krawczyk śpiewa o kilku naszych kadrowiczach, a nie tylko Le-wan-do-wskim. Tak więc mamy Kubę, naszych bramkarzy i TurboGrosika. Niemniej przekaz dla wszystkich jest prosty: Biało-czerwoni będziemy trawę gryźć, by ten mecz wygrać dziś. Mam tylko jedno pytanie: Panie Krzysztofie, nie da się inaczej?


3. Władysława Bąk „Lewandowski Ronaldinho wbija gola prosto w cel”

Ronaldo Ronaldini? Nic więcej nie powiem. No może jeszcze jedno: na stadionie są kibice, chcą przeszkodzić im kibole, ale na to nie zważają, tylko biją polskie gole. Co? Jakie polskie gole? Nie wiedziałam, że gol też może mieć narodowość, ale w XXI wieku, jak widać wszystko jest możliwe. W końcu Ronaldini to bogini (cytowane z piosenki). Jeśli  uda Wam się wytrwać do końca to usłyszycie też: Lewandowski ola ej OLA wbija gola gol gol gol… Brawo Ola!


4. Władysława Bąk „Mundial Lewandowski z prawej nogi wbija gola od podłogi”

Tekst w dużej mierze się powtarza, natomiast to, co zwróciło moją uwagę to fakt, że najpierw Lewandowski z LEWEJ nogi wbija gola od podłogi, co wskazywałoby na błąd. Jednak już następnym razem jest to ta właściwa, prawa noga. Potem znów lewa i… prawa. Pogubić się można. Jedno jest pewne – „mundial, mundial, mundial, mundial, to jest świetna gra”!


5. Bayer Full „Biało-czerwona”

Co tu dużo mówić, ten utwór przenosi nas w nieco bardziej, powiedzmy, religijno-patriotyczne klimaty. Mamy patrona Kazimierza, sen proroczy o zwycięstwie, a także patetyczne wezwanie: „Śpiewajmy”. Co ciekawsze, kiedy już wsłuchamy się w tekst, to możemy usłyszeć: „Naprzód gra, naprzód gra, kara ta, kochana”. Chyba miało być kadra, ale słowo kara w przypadku tej piosenki nie bez powodu ciśnie się na usta. Karą jest słuchanie tego.


6. Splendor Max „Nasza husaria”

Pozostajemy w klimacie patriotycznym. Co jednak rozczarowujące to w piosence nie ma mowy o husarii. Jest za to nawiązanie do biało-czerwonych barw naszych ciał. I tutaj pada pytanie, czy autorzy mają na myśli opaleniznę typowego budowlańca czy jednak chodziło o coś głębszego? Podobał mi się jeszcze jeden odkrywczy wers: „Gol, gol z gardeł ile sił”. Hm.. świat wywrócił mi się do góry nogami (dosłownie), bo myślałam, że bramki to raczej głową.. nogą.. nawet ręką, ale gardłem?


7. Boys Dance „Polska mundial 2018”

„Nasi już na mundial jadą, skopią tyłki słabym dziadom” – tego po prostu trzeba posłuchać…


8. Pachnące korki „Gang Nawałki strzela bramki”

W tej piosence każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno fani motoryzacji, jak i  tańców ludowych. Co ciekawe, nasza drużyna mistrzowska składa się z zaledwie dziewięciu zawodników. Jesteśmy aż tak dobrzy, że nie musimy grać w jedenastkę?


9. Linek „Piosenka o reprezentacji Polski”

Piosenka, w której kibice chcą zobaczyć żądzę zwyciężania. Ja jak tego słucham, to czuję żądzę zabijania.. Oprócz kompleksu małego Polaka, który tu widać, mamy porównanie naszej drużyny do spadającej gilotyny i Grosik na szczęście. Istna kulminacja patosu.


10. Kapela Średzioki „Mundial 2018”

„My chcemy być mistrzami, bo jesteśmy Polakami” – wydaję mi się, że każda z drużyn, które awansowały, pragnie wygrać NAWET, jeśli nie są Polakami, tylko Hiszpanami, Serbami czy Chorwatami. Słuchacie na własną odpowiedzialność.


11. Gio „Polska mundial”

Włoch śpiewający dla Polaków… Jak zrozumiecie o czym była piosenka, to dajcie znać.


12. Zespół Diament „Ole ole trybuna wre”

Piosenka przekonała mnie, gdy tylko usłyszałam: „weźmy nadzieję w dłonie”. Fizycznie jakoś sobie tego nie wyobrażam, ale czego się nie robi dla naszych, którzy są na murawie w biało-czerwonych… kotletach (żartuję, normalnie słychać kompletach, ale to pierwsze, co nasunęło mi się na myśl).


13. MC Sobieski ft Dziemian „Nasz Czas”

Wracamy do patriotyczno-historycznych klimatów. Przed Nami kolejna walka, ogrom patosu i Nawałka, który niczym Żółkiewski, chce dotrzeć do Rosji. Trochę za bardzo, za dużo.


14. Monika Puchalska „Polska siła”

Autorka śpiewa: „Wszyscy damy głos”. Mam rozumieć, że mamy szczekać, jak pieski? Ale to dopiero, gdy zabrzmi końcowy gong… I nie, to nie ja pomyliłam tutaj dyscypliny.


15. InoRos „Dawaj Polska”

Na koniec coś, co chyba (mimo tytułu, który boli), jest najlepsze z tych wszystkich piosenek…

Mam nadzieję, że udało Wam się przetrwać…


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: YouTube