Wanda Rutkiewicz została bohaterką muralu, który powstał na pl. Legionów. Rysunek autorstwa Marty Frej powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”, jako jeden z elementów obchodów stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych. 

Mural, przedstawiający polską himalaistkę, podziwiać możemy na pl. Legionów. Na ok. 240 m2 przez prawie tydzień dziewczyny z firmy Red Sheels pracowały, aby jak najlepiej oddać grafikę, zaprojektowaną przez Martę Frej. Rysunek, widoczny na wrocławskim muralu, upamiętnia wyprawę himalaistki w Pireneje w 1969 roku.

– Starałam się, wykorzystując to zdjęcie i robiąc projekt, zrobić to na tyle lekko i delikatnie, żeby ten mural nie był bardzo dominujący. Żeby pasował do otocznia i żeby było też w nim wrażenie powietrza i takiej przestrzeni, bo z tym kojarzą mi się góry – mówi Marta Frej, autorka projektu.

Wanda Rutkiewicz związana była z Wrocławiem od lat młodzieńczych. Ukończyła  LO nr II i Politechnikę Wrocławską. O tym, że to właśnie ona zostanie bohaterką malowidła, zadecydowały kobiety, które zagłosowały w plebiscycie „Wysokich Obcasów”. Plebiscyt na Polkę Stulecia zorganizowany został z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i przyznania kobietom praw wyborczych. Spośród 100 zgłoszonych przez czytelniczki kandydatek, trzy upamiętnione zostaną na muralach. Oprócz Wandy Rutkiewicz są to jeszcze: w Katowicach – dr Jolanta Wadowska-Król i w Warszawie – wokalistka Kora.

Polka na najwyższych szczytach świata

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia na świecie kobieta weszła na Mount Everest. Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła także K2. Zdobyła osiem spośród czternastu ośmiotysięczników. Oprócz Mount Everestu i K2 stanęła na Nanga Parbat, Sziszapangmię, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnie. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch