W niedzielę 15 września 2019r. po raz kolejny na wrocławskich ulicach odbędzie się wielkie sportowe święto. Przed nami kolejna edycja PKO Wrocław Maraton.

Zaplanowany na niedzielę 37. PKO Wrocław Maraton jest jednym z najbardziej znanych biegów w kraju. Po raz kolejny cieszący się dużą popularnością maraton, odbędzie się w samym sercu Wrocławia. Liczba zgłoszonych uczestników na ten rok wynosi 4000 osób. Start biegu zaplanowany jest na 15 września, gdzie równo o godzinie 9:00 zawodnicy wyruszą ze Stadionu Olimpijskiego.

W tym roku odbędzie się również 2. edycja Spaceru na medal. Zaplanowany na sobotę WrocWalk Marathon 2019, będzie imprezą towarzyszącą dla zaplanowanego na niedzielę PKO Maratonu. Uczestnicy biorący udział w tym wydarzeniu oprócz świetnej zabawy, mogą liczyć na workoplecak z logotypem imprezy.

Zero waste i woda od MPWiK

Tegoroczny bieg PKO Wrocław Maraton zostanie rozegrany w sposób dużo przyjaźniejszy dla środowiska niż w latach ubiegłych. Nowością wprowadzoną przez organizatorów mają zostać zupełnie nowe pojemniki wykonane z biodegradowalnych składników. Zgodnie z miejską polityką „zero waste” wyeliminowane zostaną kubki z tworzyw sztucznych, w których dotychczas zawodnikom na trasie była podawana woda. Sama woda również nie będzie pochodziła z plastikowych ani szklanych butelek. Osoby biorące udział w biegu, skorzystają z wody bezpośrednio z miejskiego systemu wodociągowego — całkowicie zdatnej do picia.

Podczas tegorocznej edycji każdy z zawodników otrzyma specjalną koszulkę techniczną w kolorze niebieskim z grafiką przedstawiającą panoramę miasta. Koszulka została wykonana z materiałów, mających zapewnić komfort dla biegaczy w każdych warunkach atmosferycznych. Zgodnie z tradycją, trofeum wrocławskiego maratonu będzie łączyło się z nagrodą zorganizowanego w czerwcu półmaratonu. Do pary krasnali dołączą dwa kolejne skrzaty — sympatyczni biegacze w strojach i obuwiu sportowym.

Trasa biegu

Uczestnicy po raz ostatni będą rywalizować na trasie zbliżonej do ubiegłorocznych edycji. Start i meta zostały wyznaczone na Stadionie Olimpijskim, skąd maratończycy wyruszą w dalszą część biegu.

W pierwszej części uczestnicy pobiegną w kierunku Placu Grunwaldzkiego przez aleję Różyckiego. Następnie przez mosty Grunwaldzki i Pokoju, do ulicy Sienkiewicza i placu Bema. Tam skręcą na południe, przemierzą dwie wyspy — Młyńską i Piasek (mijając zabytkowy Ostrów Tumski), okrążą centrum ulicami Grodzką, Kazimierza Wielkiego i Plac Teatralny (przebiegając przy Teatrze Lalek). Następnie zawodnicy udadzą się ulicami Świdnicką, Swobodną i Ślężną aż do południowego traktu — obwodnicy śródmiejskiej: ulic Armii Krajowej, Wiśniowej i Hallera.

Sportowcy wrócą w kierunku centrum ulicą Grabiszyńska i Podwalem, skąd ulicą Legnicką i Lotniczą dotrą aż do Stadionu Miejskiego, który okrążą aleją Śląską. Ulice Pilczycka, Popowicka, Starogroblowa, Gnieźnieńska, Ścinawska, Poznańska i Długa poprowadzą biegaczy znów do centrum. W kierunku północnym uczestnicy podążą Kurkową, Łowiecką i Bałtycką, skręcą w Obornicką alejami Kasprowicza i Boya-Żeleńskiego oraz ulicą Toruńską aż dotrą do Brucknera. Następnie Mostami Jagiellońskimi i aleją Kochanowskiego pobiegną z powrotem do alei Różyckiego, którą dostaną się na Stadion Olimpijski.

Utrudnienia ruchu

Z powodu odbywającego się maratonu mieszkańcy oraz podróżni muszą się liczyć z występującymi tego dnia utrudnieniami. W odpowiedzi na potrzeby osób przemieszczających się w okolicach Stadionu Olimpijskiego zostanie uruchomiona specjalna linia tramwajowa T3.

Dowóz na Stadion Olimpijski

Dworzec Autobusowy – Borowska – Peronowa – Kołłątaja – Skargi – pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – pl. Społeczny – most Pokoju – Wyszyńskiego – Szczytnicka – Skłodowskiej-Curie – Rondo Reagana – Skłodowskiej-Curie – most Zwierzyniecki – Mickiewicza – Sępolno

Sępolno – Mickiewicza – most Zwierzyniecki – Skłodowskiej-Curie – Rondo Reagana – Skłodowskiej-Curie – Szczytnicka – Wyszyńskiego – most Pokoju – pl. Społeczny – Kujawska – pl. Wróblewskiego – Pułaskiego – Hubska – Gliniana – Borowska – Dworzec Autobusowy

Linia T3 będzie kursowała w godzinach 6:00-8:10 (odjazdy z Dworca Autobusowego) z częstotliwością co około 10 minut.

Odwóz ze Stadionu Olimpijskiego

Sępolno – Mickiewicza – Paderewskiego – Różyckiego – most Szczytnicki – pl. Grunwaldzki – Rondo Reagana – pl. Grunwaldzki – most Grunwaldzki – pl. Społeczny – Traugutta – Oławska – pl. Dominikański – Skargi – Kołłątaja – Peronowa – Borowska – Dworzec Autobusowy

Dworzec Autobusowy – Borowska – Gliniana – Hubska – Pułaskiego – pl. Wróblewskiego – Kujawska – pl. Społeczny – most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – Rondo Reagana – pl. Grunwaldzki – most Szczytnicki – Różyckiego – Paderewskiego – Mickiewicza – Sępolno

Linia T3 będzie kursowała w godzinach 12:30-16:00 (odjazdy z pętli Sępolno) z częstotliwością co około 10 minut.

O wszystkich pozostałych utrudnieniach mieszkańcy będą informowani za pomocną znaków oraz tablic informacyjnych.


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: materiały prasowe/wroclawmaraton.pl