Po emocjonujących rozgrywkach grupowych przyszedł czas na półfinały piłkarskiego Euro u21. Wśród czterech najlepszych drużyn zabrakło niestety Polaków. W meczach 1/2 finału pogromcy Polaków, Hiszpanie zmierzyli się z Francją, natomiast Niemcy zagrali z reprezentacją Rumunii.

Niemcy vs Rumunia – obrońcy tytułu poskromili rewelację turnieju

Reprezentanci Niemiec bez większych problemów wyszli ze swojej grupy. Pokonali w niej Serbów i Duńczyków (kolejno 6:1 i 3:1), a także zremisowali 1:1 z Austrią. Ponadto mogli poszczycić się najlepszą ofensywą spośród wszystkich uczestników fazy grupowej. Rumuni natomiast zajęli niespodziewanie pierwsze miejsce w bardzo trudnej grupie z Anglią, Francją i Chorwacją. W ich barwach szczególnie błyszczeli George Puscas (Palermo) oraz syn legendy rumuńskiej piłki Gheorghe HagiegoIanis Hagi (Viitorul Constanca).

Pierwsza połowa to dowód na to, że świetna postawa Rumunów na tym turnieju nie jest przypadkiem. Pomimo iż Niemcy w 21. minucie jako pierwsi objęli prowadzenie za sprawą Nadiema Amiriego, rumuńscy piłkarze nie załamali się i do przerwy zdołali nie tylko wyrównać, ale i strzelić także drugiego gola. Autorem obu trafień był wspomniany wcześniej Puscas (nie jest związany w żaden sposób z legendą węgierskiej piłki Ferencem Puskasem). Najpierw w 26. minucie wykorzystał wywalczonego przez siebie karnego, a następnie w 44. minucie perfekcyjnym strzałem głową ustrzelił dublet. Co więcej jeszcze przed końcem pierwszej połowy mógł zdobyć kolejnego gola, ale jego strzał fantastycznie obronił Alexander Nubel.

Na nieszczęście Rumunów, ich rywale również mieli w składzie swojego superstrzelca. Luca Waldschmidt w fazie grupowej zdobył aż 5 goli i na tym nie poprzestał. Już sześć minut po rozpoczęciu drugiej połowy, wyrównał na 2:2 wykorzystując rzut karny. Prawdziwych mężczyzn poznaje się po tym jak kończą, a napastnik Freiburga najwyraźniej doskonale o tym wiedział, gdyż w 90. minucie wyprowadził Niemców na prowadzenie, pokonując Ionuta Radu strzałem z kilku metrów. Po tym ciosie Rumuni nie zdołali się podnieść, a na dodatek tuż przed końcem meczu, bowiem s czwartej minucie doliczonego czasu gry, niemalże idealnym strzałem z rzutu wolnego dobił ich Amiri. Niemieccy piłkarze po nieudanej pierwszej połowie, w drugiej podnieśli się i potwierdzili swoją świetną formę. W finale staną przed szansą obrony tytułu wywalczonego przed dwoma laty. Rumuni natomiast odnieśli swój największy sukces w historii młodzieżowej piłki i do kraju mogą wrócić z podniesionymi czołami.

Składy:

Niemcy: Alexander Nuebel – Lukas Klostermann, Jonathan Tah, Timo Baumgartl, Maximilian Mittelstaedt – Maximilian Eggestein (88′ Arne Maier) – Florian Neuhaus (79′ Lukas Nmecha), Mahmoud Dahoud (90′ Robin Koch), Levin Oztunali – Luca Waldschmidt, Nadiem Amiri

Rumunia: Ionut Radu – Cristian Manea, Ionut Nedelcearu, Alexandru Pascanu, Florin-Bogdan Stefan – Tudor Baluta, Alexandru Cicaldau (69′ Andrei Ciobanu) – Dennis Man, Ianis Hagi, Andrei Ivan (55′ Florinel Coman) – George Puscas (87′ Adrian Petre)

Żółte kartki: Baumgartl, Tah (Niemcy) oraz Ivan, Hagi, Pascanu, Radu, Baluta (Rumunia).

Czerwona kartka: Alexandru Pascanu (Rumunia) /90′ – za faul/

Sędzia: Orel Grinfeld (Izrael).

Hiszpania vs Francja – kolejny piękny koncert hiszpańskiej orkiestry

Francuzi awansowali do fazy pucharowej w mało honorowym stylu, gdyż w ostatnim meczu z Rumunią obie drużyny nawet nie próbowały udawać, że im zależy na zwycięstwie bowiem remis dawał Rumunom triumf w grupie, a Francji awans jako najlepsza drużyna z drugich miejsc. Hiszpanie natomiast półfinał wywalczyli rozbijając w pięknym stylu reprezentację Polski 5:0, co pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w grupie A, pomimo porażki 1:3 z Włochami oraz wywalczonego w bólach zwycięstwa z Belgią 2:1.

Nakręceni po rozgromieniu Polski reprezentanci Hiszpanii szybko zostali sprowadzeni na ziemię przez Francuzów, gdyż już w 16. minucie Jean-Philippe Mateta pewnie wykorzystał rzut karny. Stracony gol mocno oszołomił Hiszpanów, bo minutę później przed stratą bramki ratował ich bramkarz, który fenomenalnie wybronił uderzenie Matety. Po tej sytuacji pogromcy Polaków otrząsnęli się i znów zaczęli grać na najwyższych obrotach. Ich ofensywa przyniosła skutek w 28. minucie, gdy po rzucie rożnym, piłkę do bramki z kilku metrów wbił Marc Roca. Hiszpanie za wszelką cenę starali się wyjść na prowadzenie jeszcze przed przerwą i udało im się to w absolutnie ostatniej chwili. W piątej minucie doliczonego czasu gry gola zdobył Mikel Oyarzabal, który wykorzystał wywalczoną przez siebie jedenastkę.

Już na początku drugiej części meczu, Hiszpanie podwyższyli prowadzenie, po świetnej akcji. W 48. minucie Oyarzabal otrzymał prostopadłe podanie w pole karne, a następnie sprytnie zamarkował strzał i zagrał do Daniego Olmo, który pewnie pokonał bramkarza. Od momentu zdobycie trzeciego gola, mecz przebiegał pod pełną kontrolą Hiszpanii. Francuzi nie mieli pomysłu na grę i zostali za to skarceni. W 67. minucie Borja Mayoral dobił „Trójkolorowych” kapitalnym wolejem prosto pod poprzeczkę, po dośrodkowaniu Pablo Fornalsa. Chwilę po tym Jonathan Ikone był blisko przedłużenia szans Francji, lecz jego silne uderzenie wybronił Siviera. Na więcej młodzieżowych „Les Bleus” nie było już stać i do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Francuzi na własnej skórze przekonali się, dlaczego Polacy tak wysoko przegrali z Hiszpanami, którzy zagrali kolejny wybitny mecz i z wielkim hukiem wyważyli drzwi do wielkiego finału.

Hiszpania U-21 – Francja U-21 4:1 (2:1)

0:1 – Jean-Philippe Mateta (k.) 16′
1:1 – Marc Roca 28′
2:1 – Mikel Oyarzabal (k.) 45+5′
3:1 – Daniel Olmo 47′
4:1 – Borya Mayoral 67′

Hiszpania U-21: Antonio Sivera – Martin, Unai Nunez, Jesus Vallejo, Junior Firpo, Fabian Ruiz (85′ Mikel Merino), Marc Roca, Daniel Olmo, Dani Ceballos (73′ Carlos Soler), Pablo Fornals, Mikel Oyarzabal (63′ Borja Mayoral)

Francja U-21: Paul Bernardoni – Colin Dagba (23′ Kelvin Amian), Ibrahima Konate, Dayotchanculle Upamecano, Fode Ballo-Toure, Lucas Tousart (58′ Moussa Dembele), Matteo Guendouzi, Houssem Aouar, Jeff Reine-Adelaide, Jean-Philippe Mateta (71′ Marcus Thuram), Jonathan Ikone

Żółte kartki: Junior Firpo, Fabian Ruiz, Martin (Hiszpania U-21) oraz Jean-Philippe Mateta, Marcus Thuram (Francja U-21)

Sędzia: Georgi Kabakov (Bułgaria)

Mecz finałowy pomiędzy Hiszpanią, a Niemcami zostanie rozegrany w niedzielę 30 czerwca o godzinie 20:45.

Autor: Bartosz Królikowski