O zagrożonych gatunkach i roli współczesnych zoo w ich ochronie opowiadali na spotkaniu Joel Sartore, fotograf magazynu National Geographic oraz Anthony Sheridan, analityk ogrodów zoologicznych. Goście na co dzień aktywnie zaangażowani w ochronę zwierząt, opowiedzieli o swoich inicjatywach związanych z tą działalnością.

Joel Sartore to specjalista w dokumentowaniu ginących gatunków oraz krajobrazów na całym świecie. Podczas konferencji opowiadał o kulisach projektu Photo Ark, którego jest inicjatorem. W jego ramach fotograf od 25 lat tworzy galerię zdjęć gatunków zagrożonych wyginięciem. Chce je uwiecznić, a zarazem uwrażliwić społeczeństwo na palący problem. Co ciekawe Sartore sfotografował ponad 60 gatunków, znajdujących się na terenie wrocławskiego zoo.

Anthony Sheridan od prawie dziesięciu lat prowadzi prace nad swoją książką „Zooming in on Europe’s Zoos: Sheridan’s Guide to Europe’s Zoos 2010-2025”.  W tym czasie ekspert odwiedził już blisko 800 ogrodów zoologicznych, a w swojej publikacji opisuje około 120 z nich, oceniając je pod względem dobrostanu zwierząt i jakości zarządzania. W jego rankingu najlepszych zoo Europy ma swoje miejsce również zoo we Wrocławiu, które odwiedził już po raz dziesiąty.

– To co zrobił Wrocław jest przykładem dla wielu wielu zoo w Europie – przyznał Sheridan.

 


Autor: Oliwia Rybiałek