Tegoroczna, trzecia edycja organizowana przez Nokię to doskonała okazja na zapoznanie się z laboratoriami od kuchni. Już w sobotę, 14 października, największe firmy, muzea oraz uniwersytety zaprezentują się od niewidocznej na co dzień strony. Wstęp do laboratoriów jest bezpłatny.

Poprzednie edycje cieszyły się niemałą popularnością. Przy nieco ponad 85 warsztatach i 21 organizatorach na wydarzeniu pojawiło się ponad 4000 osób. W tym roku zapisy zaczynają się w sobotę, 7 października o 12:00, więc aby nie ominąć najciekawszych wydarzeń, warto zarejestrować się odpowiednio wcześnie. Samo wydarzenie odbywa się od godziny 17:00 do 23:00.

Noc Laboratoriów

A na co się zapisać? Podczas nocy laboratoriów miejsce dla siebie znajdą nie tylko fani eksperymentów i reakcji chemicznych, ale i fascynaci technologii. Swój udział zapowiedziały takie firmy jak 3M, Dolby, Euroimmun oraz oczywiście Nokia. Nie zabraknie także czołowych wrocławskich uniwersytetów. Swoje zajęcia przygotują m.in. Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, SWPS, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Medyczny. Nie zabraknie też muzeów – swoją obecność na wydarzeniu potwierdziło Hydropolis i Ogrody Doświadczeń Humanitarium.

Wśród zajęć będzie wiele atrakcji dla wzrokowców, słuchowców, jak i empirystów. Podczas eksperymentów EIT+ ze świetlikami chętni będą mogli poznać zasady tworzenia światła chemicznego, obecnego w różnego rodzaju opaskach rodem z rodzinnych festynów i koncertów. Doświadczenia z Pianą XXL w Humanitarium oraz eksperymenty z lodem, cieczą nienewtonowską czy inne związane z wodą w Hydropolis będą ciekawą opcją zarówno dla najmłodszych, jak i tych, którzy lubią łączyć naukę z zabawą. Najmłodsi będą też dobrze bawić się we Wrocławskim Parku Technologicznym – tam nauczą się programować roboty i porozumiewać się z nimi. Ciekawym przeżyciem niewątpliwie może być możliwość skorzystania z tyflolaboratorium na terenie Politechniki Wrocławskiej, gdzie zainteresowani mogą sprawdzić, jak obsługuje się urządzenia, gdy jest się niewidomym. Z kolei dla wprawnego ucha Dolby przygotowało w swoich laboratoriach szereg pokazów ich technologii, m.in. kinowe technologie, które niebawem dotrą pod strzechy.

Dla wszystkich pragnących zgłębić swoją wiedzę nie zabraknie także wykładów. Uniwersytet Przyrodniczy postanowił przygotować analizę jedzenia pod kątem wpływu na nasze zmysły, od wzroku, aż po dotyk. Politechnika zapewni szeroki wybór wykładów, od tych z zakresu medycyny, przez te związane z matematyką i fizyką w muzyce, aż po wykłady o metodzie Monte Carlo. Po swoich gmachach oprowadzą też m.in. Instytut Łączności, Euroimmun, czy 3M.

Wstęp na wydarzenia, choć darmowy, ze względu na liczbę miejsc tylko po darmowej rejestracji.

 


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcie: arch. Nocy Laboratoriów