Co roku, pod koniec maja we wszystkich dużych miastach Polski, odbywa się Noc Muzeów. Jest to wydarzenie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, podczas którego wszelkie instytucje kultury, muzea i galerie udostępniają swoje zbiory do późnych godzin nocnych. Poza zwiedzaniem, wiele obiektów uczestniczących w wydarzeniu, przygotowuje ciekawe warsztaty oraz rozmaite zajęcia interaktywne. Tej nocy wszystkie atrakcje dostępne są za darmo.

Tegoroczna Noc Muzeów wypadła 20 maja. Wrocław, jeszcze niedawno Europejska Stolica Kultury, przywiódł tego dnia wielu zainteresowanych swoją bogatą ofertą kulturalną. Mimo późnej pory, miłośników szerokopojętej sztuki, przechadzających się ulicami Wrocławia, można było spotkać wszędzie. Również część naszej redakcji wybrała się na miasto. Sprawdziliśmy dla was kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Galeria Miejska

Minimalistyczne, industrialne wnętrze galerii i malarstwo w nowoczesnym wydaniu stanowiły o charakterze wystawy “Wratislavia pro Bratislava, Bratislava pro Wratislavia”. Przedstawione zostały obrazy profesorów, doktorantów i studentów bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a wśród nich m.in.: Daniel Fischer, Klaudia Kosziba, Veronika Sramat. Dzieła utrzymano w stonowanych barwach i dużych formatach, a tajemnicze tytuły pozostawiały zwiedzającym dowolność interpretacji.

Centrum Historii Zajezdnia

Muzeum liczy niecały rok, a już zostało okrzyknięte „rywalem” słynnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Tej nocy budynek wyróżniał się również oryginalnym, odrestaurowanym krzyżem ze świetlówek – symbolem sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. Muzeum jest interaktywną wystawą, opowiadającą o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Wyróżnia je pomysłowa aranżacja pomieszczeń oraz liczne multimedia. Ogromne zainteresowanie pod postacią kolejki pozwoliło doświadczyć czasów PRL-u na własnej skórze.

Akademia Sztuk Pięknych

Choć nie jest muzeum, Akademia jest z pewnością ważnym punktem na mapie miejsc uczestniczących w Nocy Muzeów. Jest to kuźnia artystów, w której odwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć proces artystycznego rozwoju studentów. Ci, zorganizowali dla zwiedzających trzeci z kolei festiwal malarstwa, podczas którego można było spróbować swoich kreatywnych sił pod okiem doświadczonych profesorów. Warsztaty malarskie zwieńczył jam session, połączenie muzyki i wizualizacji wyświetlanych w jej rytm.

Galeria OKO

W niewielkiej galerii na ulicy Św. Mikołaja można było obejrzeć fotografie Rolanda Okonia pt. “Rozterki”. Czarno-białe zdjęcia przedstawiają nagość, która w połączeniu z artystycznym operowaniem światłem nadają pracom malarskiego charakteru. Podczas oglądania galerii, można było porozmawiać z charyzmatycznym autorem zdjęć o kalendarzu, który stworzył, a także o weganizmie i innych tematach popkultury, do których nawiązuje też w swoich fotografiach.

Miejskie Muzeum Wrocławia. Muzeum Historyczne

25 sal ekspozycyjnych, ponad 3000 wyjątkowych i cennych eksponatów, w tym między innymi najstarsza odznaka policyjna w Polsce – z 1540 roku, słynny skarb z Bremy, elementy miejskiej architektury, archiwalne fotografie, nóż gilotyny więziennej, która działała w mieście w 1945 roku oraz grafiki i ceramika Pabla Picassa – to zaledwie mała część tego, co można było zobaczyć w Pałacu Królewskim. Niezwykła podróż w czasie przeniosła zwiedzających do samych początków Wrocławia, czyli założenie na Ostrowie Tumskim grodu o nazwie Wrotizlav, a następnie przeprowadziła przez kolejne okresy. Średniowiecze, Państwo Habsburgów, królewskie apartamenty, XIX i XX wiek, I i II wojna światowa, PRL i w końcu współczesność – w ciągu dwóch godzin poznać można było 1000 letnią historię środkowoeuropejskiej metropolii. To doskonały wstęp do poznania historii całego Dolnego Śląska, jak również zwiedzania samego Wrocławia.

Muzeum Miejskie Wrocławia. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

W samym ratuszu można było obejrzeć plakaty z opisem przebiegu jego budowy. Oprócz tego, korytarze wypełniały marmurowe popiersia postaci związanych z historią Wrocławia. Na piętrze przygotowano wystawę zabytkowych mebli. Godne uwagi były też same wnętrza ratusza z ozdobnymi sklepieniami i podłogami.

Galeria Artrakt

Żartobliwe podejście do sztuki? Okazuje się, że wbrew stereotypom, jest to możliwe. Udowodnili to autorzy wystawy “Moja sztuka nie jest nikomu do niczego potrzebna”. W swoich pracach wykorzystywali przedmioty codziennego użytku (np. suszarkę do włosów), przemycali w nich symbole polskości, często ironiczne tytuły podkreślały lekki charakter konceptu. W trakcie wystawy można było rozpoznać wizję przedstawicieli dwóch pokoleń – przedmioty charakterystyczne dla PRLu stały obok projektora, który wyświetlał komentarze pozostawiane przez zwiedzających.

Muzeum Architektury

Minimalistycznie zaaranżowana wystawa we wrocławskim muzeum architektury sprowadziła wielu zainteresowanych. Głównym punktem był zbiór eksponowanych dzieł malarskich autorstwa Józefa Hałasa, zatytułowany „Poszukiwania”. Odwiedzający mogli lepiej zaznajomić się z twórczością artysty, dzięki specjalnie przygotowanej grze interaktywnej. Celem było odnalezienie pytań ukrytych w ekspozycji i udzielenie trafnych odpowiedzi umożliwiających skompletowanie układanki, która po skończeniu składała się w obraz twórcy.

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Rękopis “Pana Tadeusza”, popiersie Adama Mickiewicza, barokowe stroje i ceramika. Fragmenty epopei narodowej wygłaszane przez aktorów w różnych miejscach muzeum. W kolejnych pomieszczeniach kultowe filmy, sylwetki ważnych dla kraju postaci, audycje Radia Wolna Europa, symbole z okresu stanu wojennego. Między innymi po to ustawiały się długie kolejki na ulicy Rynek 6. Oprócz historycznych pamiątek, można było zwiedzić galerię z pracami wrocławskich artystów, Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza.

Pawilon Czterech Kopuł

Pawilon Czterech Kopuł, słynne dzieło Hansa Poelziga, po raz pierwszy uczestniczył w obchodach Nocy Muzeów we Wrocławiu. Program w ramach tego wyjątkowego wydarzenia rozpoczynał się o godzinie 16 wykładem ,,Idę ku słońcu”. O Xawerym Dunikowskim. Od tej godziny rozpoczęła się także gra dla dorosłych pt. „Sztuka Tajemna”, która trwała aż do 23. Zwiedzający mogli również wziąć udział w happeningu pod nazwą ,,Tłum to my!”. W jasnych, przestronnych salach modernistycznego budynku zagościły prace cenionych polskich twórców drugiej połowy XX wieku i czasów współczesnych.

 


Autorzy:  Kinga Matyja, Karolina Kozakiewicz, Patrycja Strzelczyk, Paula Łysikowska, Jan Krzysztof Olendzki