Centrum Historii Zajezdnia, Muzeum Współczesne czy Kino Nowe Horyzonty — to zaledwie niewielka część ośrodków kultury, które w tym roku szykują swoje atrakcje dla odwiedzających. Już po raz dziesiąty będzie można wziąć udział we wrocławskiej Nocy Muzeów.

Nocne zwiedzanie muzeów we Wrocławiu jest okazją do obcowania ze sztuką, historią i kulturą. W tegorocznej jubileuszowej edycji swoje drzwi dla zwiedzających otworzą aż 83 instytucje — muzea, galerie, kina, ale także szkoły wyższe. Nocne zwiedzanie wiąże się nie tylko z podziwianiem eksponatów i wnętrz ośrodków, to także możliwość wzięcia udziału w wyjątkowych i przygotowanych na tę okazję atrakcjach. Tegoroczna edycja odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja, a wstęp do wszystkich muzeów będzie oczywiście bezpłatny. Specjalne zwiedzanie, warsztaty czy zabawy dla gości — oto co przygotowują wrocławskie muzea.

Muzeum Etnograficzne

Główną atrakcją Muzeum Etnograficznego będzie finisaż wystawy „Jan Koloczek — malowane marzenia”. Tematem eksponatów są personifikacja pór roku oraz figury kobiet-tęcz oraz kobiet-motyli. W noc muzeów wziąć będzie można udział w zwiedzaniu z kuratorem, który przybliży postać Jana Koloczka i opowie o jego twórczości. Samego artystę można będzie zobaczyć podczas spotkania o 20, a od 23 potrwa nocne zwiedzanie.

Ciekawem punktem w Muzeum Etnograficznym będzie także kurs tańca, w którym udział mogą wziąć wszyscy.

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Główną atrakcją Pawilonu Czterech Kopuł w tegorocznej edycji Nocy Muzeów jest ekspozycja Biennale WRO 2019 CZYNNIK LUDZKI/ HUMAN ASPECT. Wystawa związana jest z obchodami 30-lecia największego w Polsce przeglądu międzynarodowej sztuki współczesnej związanej z rozwojem narzędzi komunikacji. O instalacjach takich jak pionierska rzeźba cybernetyczna czy robot hodowany w słoiku opowiedzą kuratorzy i edukatorzy z Pawilonu — od 17:00 do 21:30 w godzinnych spotkaniach trzech prowadzących zaprezentuje i opowie o pięciu wybranych dziełach z wystawy stałej. Dodatkowo goście będą mogli także wziąć udział w spotkaniu z kuratorem.

Muzeum Współczesne

W Muzeum Współczesnym odwiedzający będą mogli od godziny 16 wziąć udział w oprowadzaniu po wystawach. Noc Muzeów zainauguruje dyrektor Andrzej Jarosz, po którym  od 17 zaczną się oprowadzania.

Do wystaw, które będzie można podziwiać zaliczają się zarówno ekspozycje stałe i czasowe w tym Ignacy Czwartos. Malarz polski, Stany Skupienia, do której zaliczają się prace kontrowersyjnych artystek jak Natalia LL lub Marina Abramović, lub Beata Stankiewicz-Szczerbik. Superpozycje. Muzeum otwarte będzie od 16 do północy, a oprócz wystaw na gości czekać będzie także fotobudka oraz interaktywna instalacja Patrycji Mastej i Magdaleny Skowrońskiej Obrazośnienie.

Dolnośląskie Centrum Filmowe

Nie tylko muzea zapraszają do odwiedzenia w tę wyjątkową noc. W Dolnośląskim Centrum Filmowym można będzie wziąć udział w projekcji dwóch filmów —  Pars Pro Toto oraz Duch Bauhausu. Pierwszy z nich to krótkometrażowa opowieść o przyjaźni owdowiałego Zdzisława Beksińskiego z młodą rehabilitantką. Po seansie widzowie będą mogli podyskutować o filmie w Vivid Galery gdzie zostanie również otwarta wystawa jego prac.

Drugi film opowiada o powstałym 100 lat temu nurcie w sztuce. Bauhaus narodził się w 1919 roku w Niemczech kiedy architekt modernistyczny Walter Gropius założył szkołę łączącą w sobie architekturę, design i sztukę. Film opowiada także o wpływie tego nurtu na współczesność. Pierwsza projekcja ruszy o 18, a drugi film wyświetlany będzie od 22.

Od 10 do 19 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym trwa także szesnasta edycja Millenium Docs Against Gravity Wrocław. W ramach tego festiwalu organizowane są projekcje takich filmów jak Camora, Weź wyluzuj czy My Generation (seanse w ramach Docs Against Gravity są płatne).

Do muzeum komunikacją miejską

Na czas trwania Nocy Muzeów po mieście kursować będą specjalne linie autobusowe i tramwajowe, dzięki którym można będzie bezpłatnie dotrzeć np. do Ossolineum, Muzeum Miejskiego czy Muzeum Militariów. Od 16 do 24 jeździć będą zabytkowe wagony Konstal 102Na #2069 oraz Konstal N #1332. To nie tylko okazja, aby bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów dotrzeć do zaplanowanych miejsc, ale także szansa na krótką podróż, zupełnie odmiennym od codziennie spotykanych, tramwajem. Pojazdy kursować będą do Ossolineum, Zajezdni V Legnicka, Galerii Dominikańskiej, Muzeum Militariów i Stacji Kolejowej Wrocław-Osobowice.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia:Marcin Obłoza, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki Współczesnej/ Instagram, Facebook,