Rozgrywki LOTTO Ekstraklasy się jeszcze nie zakończyły, ale nominacje dla piłkarzy oraz trenerów sezonu 2018/19 zostały już ogłoszone. Wygranym może czuć się Lechia Gdańsk, która jako jedyna w każdej kategorii posiada swojego przedstawiciela.

Sześć kategorii, w sumie dwadzieścia nazwisk. Przedstawiciele mediów, Ekstraklasy S.A. oraz Ekstraklasy Live Park podali listę zawodników oraz trenerów nominowanych do nagród za kończący się sezon rozgrywek ekstraklasy. Wśród wybranych piłkarzy znalazł się zaledwie jeden Polak. Z kolei we wszystkich kategoriach znaleźli się reprezentanci Lechii Gdańsk.

Bramkarz sezonu

Wśród nominowanych bramkarzy znaleźli się Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk), Frantisek Plach (Piast Gliwice) oraz Pavels Steinbors (Arka Gdynia). Świetna forma pierwszych dwóch znacznie przyczyniła się do wysokich lokat, które zajmują ich kluby. Z kolei golkiper Arki nie jeden raz uratował gdynianom korzystny wynik i to głównie dzięki niemu żółto-niebiescy wciąż walczą o utrzymanie.

Obrońca sezonu

Na tej pozycji wyróżnieni zostali Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Filip Mladenović (Lechia Gdańsk), a także Aleksandar Sedlar (Piast Gliwice). Obrońca Legii jest jedynym Polakiem ze wszystkich nominowanych zawodników we wszystkich kategoriach. Mladenović z kolei uważany jest przez wielu za najlepszego lewego obrońcę w lidze. Ostatni Sedlar to podpora nie tylko defensywy Piasta, ale również ofensywy, bowiem strzelił już w tym sezonie sześć bramek.

Pomocnik sezonu

Do miana pomocnika sezonu nominowani zostali Lukas Haraslin (Lechia Gdańsk), Joel Valencia (Piast Gliwice) oraz Andre Martins (Legia Warszawa). Haraslin i Valencia mimo że nie posiadają zawrotnej liczby bramek oraz asyst, to zdecydowanie są jednymi z napędzających ataki swoich zespołów. Martins wydaje się być mózgiem warszawskiej Legii. Portugalczykowi wystarczy czasem jedno podanie, aby zmienić oblicza spotkania. Bez niego stołeczna drużyna na pewno nie byłaby w tak korzystnej sytuacji w drodze po obronę tytułu.

Napastnik sezonu

W kategorii napastnika wybrani zostali Igor Angulo (Górnik Zabrze), Carlitos (Legia Warszawa) i Flavio Paixao (Lechia Gdańsk). Angulo już drugi sezon z rzędu walczy o koronę króla strzelców ekstraklasy. Dodatkowo Hiszpan zdobył aż połowę bramek dla Górnika i to w głównej mierze dzięki niemu zabrzanie są już niemal pewni utrzymania. Carlitos i Paixao strzelili w tym sezonie po 15 goli. Obaj zawodnicy często przesądzają również o rezultacie spotkania, a także są pierwszymi egzekwującymi rzuty karne w swoich drużynach.

Trener sezonu

Nominację szkoleniowca sezonu otrzymali Piotr Stokowiec (Lechia Gdańsk), Waldemar Fornalik (Piast Gliwice) oraz Michał Probierz (Cracovia). Zarówno Stokowiec i Fornalik nie posiadali wielkich budżetów, a mimo to potrafili wyciągnąć to, co najlepsze ze swoich zawodników, dzięki czemu wciąż są w walce o mistrzostwo Polski. Z kolei Probierz zaliczył bardzo słaby start, ale pokazał, że potrafi wyciągnąć drużynę z kryzysu. Jego Cracovia świetnie prezentowała się w spotkaniach, gdzie nie była faworytem, co nadal daje jej szanse zagrania w eliminacjach Ligi Europejskiej.

Piłkarz sezonu

Nominowani w tej kategorii zostali Angulo, Martins, Mladenović, Sedlar i Valencia. Wszyscy z wymienionych jak najbardziej zasłużyli na tę nominację. Warto zauważyć, że jedynie Angulo jest zawodnikiem drużyny spoza pierwszej trójki. Dodatkowo martwić może to, co było już wcześniej wspomniane – brak Polaków.

Zwycięzców pierwszych pięciu kategorii wybrali członkowie kapituły. Każdy z tego grona mógł przyznać zawodnikowi 5, 3 oraz 1 punkt. W przypadku remisu o wygranym zadecyduje większa liczba posiadanych „piątek”. W kategorii najlepszego trenera decyzja o wyborze zostanie podjęta po ostatniej kolejce sezonu. Z kolei piłkarza sezonu wybiorą wszyscy zawodnicy LOTTO Ekstraklasy. Warunkiem jest brak możliwości głosowania na siebie lub kolegę z drużyny.

Oficjalne wyniki głosowania zostaną zaprezentowane 20 maja, na oficjalnej gali LOTTO Ekstraklasy.


Autor: Łukasz Leski
Zdjęcie: Biuro Prasowe Ekstraklasa S.A., instagram.com