W województwach dolnośląskim i świętokrzyskim działa już pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Program ten ma nie tylko sprawdzić jakość i efekty  nowej organizacji opieki onkologicznej, ale również ułatwić pacjentom umawianie się na wizyty w poradniach onkologicznych, co umożliwi m.in. zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach.

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej rozpoczął działanie z początkiem lutego. Celem zapowiedzianego przez Ministerstwo Zdrowia programu jest przetestowanie nowej organizacji opieki onkologicznej. Od teraz każdy chory, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie mógł mieć zapewnioną kompleksową opiekę. Otrzyma także koordynatora, który przeprowadzi go przez proces leczenia.

W programie uczestniczy Dolnośląskie Centrum Onkologii oraz 12 innych ośrodków z całego województwa. Na terenie Wrocławia są to: Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Warunkiem uczestnictwa w pilotażu było leczenie co najmniej 100 pacjentów w ciągu roku.

– O sposobie leczenia, dostępie do informacji, do tych wysokich technologii diagnostyki, jak i leczenia nie może decydować miejsce zamieszkania. Mieszkaniec Wrocławia jak i małej wsi na terenie Dolnego Śląska powinien mieć podobny poziom leczenia – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Pilotaż nie jest celem samym w sobie. To pewne ułatwienia dla samych pacjentów oraz ogromna ilość danych na temat obecnego funkcjonowania szpitali. Dane te mają przyczynić się do wprowadzenia kolejnych usprawnień. W ramach programu analizowana będzie i oceniana kompleksowość diagnostyki na podstawie ścieżek postępowania w pięciu wybranych typach nowotworów, które najczęściej występują w Polsce, a mianowicie raka piersi, płuca, jajnika, jelita grubego oraz gruczołu krokowego.

– Najważniejsza jest sieć onkologiczna. Chcemy połączyć wszystkie szpitale, które są zainteresowane rozwojem opieki onkologicznej w jedną strukturę, która upodmiotowi sytuacje pacjenta onkologicznego. Pilotaż jest próbą przetestowania komunikacji między tymi szpitalami, które powinny stworzyć tą sieć w naszych regionach w zakresie od diagnostyki do leczenia – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Istotnym elementem pilotażu jest również uruchomienie infolinii dla pacjentów onkologicznych. Dzwoniąc na nr telefonu 22 755 11 55 mają oni możliwość m.in. umówienia wizyty w poradni onkologicznej na konsultację lub badania, uzyskania niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu oraz informacji, jak przygotować się do wizyty w szpitalu.

– Dla samego pacjenta bardzo istotne jest to, że ma dodatkowe źródło informacji i możliwości umówienia się na wizytę, tak żeby skrócić czas dostępu do specjalisty. Po to jest ta infolinia. Druga sprawa to ułatwienie pacjentom przebiegu procesu diagnostyki, uniknięcie sytuacji, w której pacjent błądzi w systemie. W związku z tym dostaje do pomocy koordynatora, który go „prowadzi za rękę” przez cały proces. Dostaje człowieka, z którym może porozmawiać, specjalistę w zakresie logistyki onkologicznej, osobę, która pomoże mu przygotować się do badań – mówi dr Adam Maciejczyk.

Całkowity koszt realizacji pilotażu szacowany jest na 48 milionów złotych. Wstępnie ma on trwać 18 miesięcy.


Autor: Hubert Szczypek
Zdjęcie: Ola Sopuch