Oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 przy ulicy Gałczyńskiego 8 został zamknięty 5 lutego. Nadszedł czas na nowe miejsce. Nowa biblioteka powstała w miejsce starego banku.

Na wrocławskim Ołtaszynie otwarto 17 filię Miejskiej Biblioteki Publicznej. Stara siedziba nie mogła działać w dotychczasowym miejscu, z powodu reformy edukacji w szkole. Zabrakło tam miejsc i pomieszczenia biblioteczne musiały zostać zaadaptowane na potrzeby placówki. Od 4 kwietnia oddział będzie funkcjonować w byłej siedzibie banku przy ul. Nenckiego 136a. Nowe miejsce, mniejsze o ok. 100 m kw, zostało specjalnie przystosowane na potrzeby biblioteki. Część książek zostanie jednak przeniesiona do innych bibliotek, gdyż w nowym miejscu nie będzie czytelni.

– Było to kilka niezbędnych prac remontowych, wyburzonych zostało kilka ścian działowych, musieliśmy w inne miejsce przenieść kable elektryczne, zlikwidować część wykładzin dywanowych i uzupełnić płyty gresowe. Obiecaliśmy, że nowa biblioteka powstanie jak najszybciej, nie chcieliśmy zostawiać czytelników z Ołtaszyna bez możliwości wypożyczania książek, dlatego działaliśmy sprawnie i szybko.  – wyjaśniał Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Do nowej powierzchni zostały przeniesione meble z dawnej siedziby przy ul. Gałczyńskiego, utworzono również kącik dla najmłodszych czytelników.

Filia nr 17 jest, tak zwaną, Biblioteką Bez Barier, czyli jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Będzie tam można wypożyczyć książki z literatury pięknej i popularnonaukowej a w razie potrzeby otrzymać profesjonalną pomoc przy korzystaniu z katalogów bibliotecznych. Organizowane będą również lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz imprezy dla dzieci i ich rodziców.

– Niezmiernie mnie to cieszy, że tak szybko udało nam się stworzyć nowe miejsce dla biblioteki, ale to jeszcze nie koniec. Już niedługo, będziemy mogli świętować otwarcie centrum aktywności lokalnej, które będzie uzupełnieniem tego miejsca, siedzibą spotkań mieszkańców Ołtaszyna – mówił Jacek Sutyryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.


Opracowała: Adrianna Machalica
Zdjęcia: mat. organizatora