Na wrocławskie ulice w marcu wyjedzie sześćdziesiąt nowych autobusów. Mercedesy Citaro drugiej generacji zastąpią najstarszą część taboru. MPK Wrocław zaprezentowało zdjęcia nowych pojazdów w charakterystycznych żółto-czerwonych barwach.

Mercedesy wyjadą na ulice 7 marca. W każdym zainstalowany będzie system informacji pasażerskiej oraz nowe biletomaty. Autobusy będą dostosowane więc do nowego systemu sprzedaży biletów, który zacznie działać od początku marca. Pojazdy będą klimatyzowane i niskopodłogowe. Zamówiono czterdzieści przegubowych egzemplarzy. Pozostałe dwadzieścia będzie natomiast w krótszej, jednoczłonowej wersji. W przetargu brały udział dwie firmy – ofertę wystosował także MAN, ale była ona mniej atrakcyjna. MPK Wrocław wydzierżawi łącznie sześćdziesiąt autobusów na dziesięć lat. Koszt to 168 milionów złotych. Nowe autobusy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy marki Volvo, które jeżdżą po mieście od kilkunastu lat.

Miejski przewoźnik ogłosił w tym tygodniu następny przetarg, tym razem na zakup kolejnych 50 autobusów. W tym przypadku w grę nie wchodzi dzierżawa, bowiem 78 procent kosztów ma pokryć Unia Europejska ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. MPK planuje, że do końca 2018 roku wymieni 121 autobusów na nowe.


Autor: Marcin Obłoza
Zdjęcie: MPK Wrocław