MPK właśnie zakończyło przetarg, w wyniku którego w mieście pojawi się 50 nowych autobusów. Niskopodłogowe MAN-y będą wyposażone w klimatyzację, system zapowiedzi głosowych i monitoring. Zakupione pojazdy zastąpią wysłużone egzemplarze.

Umowa z dostawcą zostanie podpisana w najbliższym czasie, o ile nie ulegnie odwołaniu. W przetargu wzięły udział dwie firmy: EvoBus Polska sp. z o.o. oraz MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o. Zarząd miejskiej komunikacji postawił na drugiego kandydata, któremu zapłaci za pojazdy 96.247.500,00 zł brutto.

Autobusy MPK trafią na ulicę Wrocławia w przeciągu 6 miesięcy.

– To kolejny etap największego w historii MPK projektu wymiany taboru w tak krótkim czasie. Naszym celem jest dążenie do takiej sytuacji, by najstarsze autobusy służyły nam niewiele ponad 10 lat. Chcemy, by pasażerowie mieli do dyspozycji komfortowe i klimatyzowane pojazdy, dlatego rozpisując przetarg, stawiamy dostawcom bardzo wysokie wymagania – mówi Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.

Autobusy nie będą wydzierżawione, tylko kupione. Unia Europejska ma pokryć 54 mln zł z całości zakupu.

Po zakupie poprawią się statystyki komunikacji miejskiej. Wówczas aż 70% całej floty MPK będzie klimatyzowana, a emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o połowę. MPK planuje także podpisać z dostawcą nową umowę, która pozwoli w przyszłości na kolejny zakup z gwarancją ceny i bez konieczności rozpisywania kolejnego przetargu.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcie: materiały prasowe MPK