Milion złotych przygotowano w ramach Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego. Akcja Aktywny Dolny Śląsk po raz trzeci zachęciła mieszkańców województwa do wyjścia z inicjatywą w lokalnej społeczności. Wiemy już, na co zostaną przeznaczone tegoroczne środki. 

Aktywny Dolny Śląsk od 2016 roku zachęca mieszkańców województwa do tworzenia wydarzeń i projektów z zakresu kultury, sportu i turystyki. W tym roku ponownie przyznano po 200 tysięcy złotych na pięć okręgów: jeleniogórski, wałbrzyski, legnicki, wrocławski oraz miasta Wrocław. W porównaniu z ubiegłym rokiem pula wzrosła z 600 tysięcy do miliona złotych. Jak przyznaje Jerzy Michalak, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego:

-Nasz budżet obywatelski jest dodatkową formą budowania aktywności Dolnoślązaków. Dzięki temu programowi mieszkańcy naszego regionu sami mogą decydować o tym, jakie projekty będą finansowane.

Do czwartego kwietnia możliwe było nadsyłanie zgłoszeń. Mogła to zrobić każda osoba prywatna mająca więcej niż 18 lat, jeśli uzyskała pod projektem 50 podpisów, a koszt projektu nie przekraczał 20 tysięcy złotych. Do 22 kwietnia wybierano 50 inicjatyw – po 10 na każdy okręg. Teraz trwa etap konkursów, w których do 15 czerwca wybrani zostaną wykonawcy – organizacje pozarządowe. Na realizację inicjatyw będą one miały czas do końca 2018 roku.

W tym roku nie zabraknie ciekawych inicjatyw. Do Jeleniej Góry zawita impreza w konwencji SoundSystem StreetFestival, gdzie muzyka nie jest grana ze sceny, ale bezpośrednio na ulicy. W Legnicy przygotowany zostanie Festiwal Polskich Legend, w którym młode talenty podejmą się interpretacji polskich klasyków muzyki lat 60., 70., 80. i 90. Wyjątkowa sytuacja miała miejsce w okręgu miasta Wrocław. Dwa projekty: Dolnośląski Festiwal Teatru Improwizacji oraz Krasnoludkowe Mikołajki miały po tyle samo głosów. W drodze losowania dofinansowanie przyznano festiwalowi (o tym, dlaczego warto przyjrzeć się sztuce improwizacji, pisaliśmy tutaj). Pośród projektów znajdują się też półmaratony, rajdy rowerowe, czy biegi na orientację. Pełną listę można znaleźć pod tym adresem.


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcie: Klaudia Keil