Członkowie Biura Ochrony Rapu przygotowują na 2019 rok całą masę muzycznych nowości. Do sieci trafiają premierowe single, a raperzy na bieżąco informują swoich fanów o postępach w pracy nad nowymi albumami.

Biuro Ochrony Rapu to wytwórnia muzyczna należąca do Łukasza Palucha Paluszaka – reprezentanta poznańskiej trueschoolowej sceny hip-hopowej. Nazwa labelu pochodzi od wydanej w 2007 roku solowej płyty poznaniaka. Obecnymi członkami kolektywu BORPaluch, Szpaku, Gedz, Kobik oraz Joda. Dla raperów z BORCREW ten rok będzie wyjątkowo pracowity – artyści organizują trasy koncertowe po całym kraju, wypuszczają nowe albumy oraz szykują dla swoich fanów premierowe single. Najświeższe projekty Biura Ochrony Rapu wciąż są w trakcie realizacji, jednak zakończenie prac nad nimi to kwestia najbliższych tygodni.

Gedz

Jakub Gedz Gendźwiłł to pochodzący z Malborka raper oraz producent muzyczny. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 2003 roku, z BOR Records związał się dziewięć lat później. Założył własną wytwórnię o nazwie Niebo Nie Jest Limitem (NNJL), która skupia w sobie młodych i utalentowanych artystów związanych bezpośrednio z nowoczesną kulturą hip-hopową. Ostatnia płyta Gedza pt. 247365 okazała się wielkim sukcesem. Niepowtarzalny klimat utworów, intrygujące bity, dopracowane klipy, wyjątkowe gościnki oraz specyficzne okładki singli sprawiły, że muzykiem z Malborka zainteresowało się szersze grono słuchaczy polskiego rapu. Ostatnimi czasy Gedz zapowiedział wydanie kolejnej płyty, która obecnie przechodzi proces masteringu. W najbliższym czasie zostanie opublikowany utwór promocyjny, który zdradzi więcej informacji na temat nadchodzącego krążka szefa NNJL.


Joda

JodSen a.k.a. Joda to nowy członek Biura Ochrony Rapu. Do wytwórni Palucha dołączył w 2017 roku, wydając pod szyldem BOR swoją drugą legalną płytę w karierze pt. Antidotum. Joda jest reprezentantem pomorskiej sceny hip-hopowej. 22 lutego ukaże się jego premierowy krążek Orientorient, który został zrealizowany dzięki współpracy z takimi producentami muzycznymi jak Rutkovsky, LOAA czy FLXME. Nowy album rapera zapowiadają utwory Złote Naje, Wóda na betonie, Polskie Miami oraz Mamy to. W związku z premierą krążka zostanie zorganizowana trasa koncertowa promująca nowe wydawnictwo Jody, jednak wszystkie szczegóły dotyczące występów zostaną dopiero podane.


Kobik

Kobik to reprezentant BOR Records, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2000 roku. Jego ostatnim albumem był Dropbox Mixtape vol. 2, który zawierał nieopublikowane dotąd utwory z ostatnich lat działalności artystycznej rapera. Kobik bardzo często dogrywa się do utworów innych wykonawców. Najnowszą zwrotkę reprezentanta BOR-u można usłyszeć w kawałku Dawida Aero Króla, pt. Blockbuster. Artysta pracuje obecnie nad swoim trzecim legalnym wydawnictwem, którego premiera zaplanowana jest na wiosnę tego roku.


Szpaku

Mateusz Szpaku Szpakowski jest jednym z największych odkryć ostatnich lat w polskim hip-hopie. Raper z dużym wyczuciem łączy newschoolowe klimaty z klasycznym trueschoolowym stylem. Jego najnowszy krążek pt. Atypowy okazał się jedną z topowych płyt wydanych w 2018 roku. Dwa miesiące po premierze wydawnictwo Młodego Simby pokryło się platyną. Szpaku obecnie bierze udział w trasie koncertowej Atypowy Tour, podczas której artysta wykonuje na żywo swoje premierowe utwory w miastach w całej Polsce. Popyt na bilety jest ogromny, a sprzedaż wejściówek na pojedyncze koncerty najczęściej kończy się sold outem. 31 stycznia w serwisie YouTube ukazał się wspólny klip Szpaka, Guziora oraz Jana-rapowanie do kawałka Wybory, który w tydzień po premierze przekroczył próg 2 milionów wyświetleń.


Paluch

Łukasz Paluch Paluszak to jeden z najbardziej znanych polskich wykonawców hip-hopowych. Jego muzyka charakteryzuje się ogromną dawką emocji, dobitną szczerością przekazu oraz klimatycznym osiedlowym brzmieniem. Po serii platynowych krążków raper wypuścił album Czerwony Dywan, który w tydzień po premierze uzyskał status platynowej płyty. Poznaniak obecnie koncertuje w całej Polsce w ramach Czerwony Dywan Tour. Paluch w ciągu ostatnich kliku lat swojej kariery przyzwyczaił fanów do corocznego wydawania nowych krążków, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy materiał muzyczny od szefa Biura Ochrony Rapu ujrzy światło dzienne pod koniec 2019 roku.


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: BORCREW, Instagram, Facebook