Drzwi Wrocławskiego Teatru Współczesnego ponownie zostały otwarte. Modernizacja i przebudowa budynku przy ul. Rzeźniczej 12 trwały ponad siedem miesięcy. Teraz WTW wraca i startuje z repertuarem już w piątek 5 kwietnia. Spektaklem, który wznowi działalność teatru będzie Pani Furia.

Teatr wraca do działania z nową energią – słoneczną. Od teraz zasilany będzie w większości naturalnymi zasobami. W nowy, ocieplonym wnętrzu wymienione zostały też okna oraz instalacje elektryczne. Budynek w końcu stał się przyjazny zarówno dla widza, jak i środowiska. Efektem remontu są również nowoczesna fasada z balkonami, poszerzona przestrzeń foyer oraz odnowiona Duża Scena.

Za tym remontem stoi jeden człowiek, który zainicjował ten pomysł. Jest nim dyrektor Ryszard Nowak. Wokół niego zbudowała się grupa, jednak na starcie to on pchał całą sprawę do przodu – mówi Marek Fiedor, dyrektor naczelny i artystyczny WTW.

Modernizację zabytkowego budynku przy ul. Rzeźniczej 12 przeprowadziła firma Alfa Dach. Remont trwał od 3 września ubiegłego roku i kosztował ponad 15 milionów złotych. Lwia część, bo aż 9,7 miliona to dotacja miasta. Resztę funduszy pozyskano ze środków unijnych.

Środki unijne były kołem zamachowym i istotną częścią całego projektu. Ogromna część to jednak wkład organizatora, czyli miasta. Bez tej decyzji nie byłoby nas tutaj – dodaje.

Spektaklem, który zainauguruje wznowienie działalności teatru będzie Pani Furia. Oprócz niej, widzowie mają do wyboru  m.in. Garbusa czy Sztukę chodzenia. Repertuar startuje w piątek 5 kwietnia.


Autorki: Aleksandra Strzeszyńska, Paula Natanek
Współpraca: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: BTW Photographers Maziarz Rajter, Marcin Dominiak