Chcesz poznać branżę IT od kobiecej strony? Zobaczyć, jak najnowsze technologie zmieniają rzeczywistość? A może masz ochotę spróbować swoich sił w warsztatach z zakresu programowania i myślenia projektowego? Centrum Technologii Audiowizualnych już 9 i 10 marca będzie gościć Talk&Tech – unikalną w swoich założeniach konferencję. 

Kiedy myśli się o branży IT, z reguły przed oczami jawi się obraz Doliny Krzemowej złożonej z mężczyzn w luźnych koszulkach i okularach z grubymi oprawkami. Wydarzenie organizowane w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) ma pomóc w odczarowaniu tego wizerunku i pokazać, że kobiety mają tutaj sporo do powiedzenia.

W Polsce dotychczas nie było takiego wydarzenia. Zdecydowaliśmy się na jego organizację dzięki silnemu zaangażowaniu wrocławskiego ACM – mówi Arleta Staszak, współorganizatorka z CeTY.

ACM, czyli Association for Computering Machinery to stowarzyszenie zrzeszające społeczność naukową informatyków. Inni partnerzy to m.in. Microsoft i Nokia, a nad zajęciami opiekę będą sprawować chociażby Coderslab, Bitbrain, Techland czy Contilo.

Talk&Tech będzie miało miejsce 9 i 10 marca

Warsztaty i wykłady

Jeśli chcecie wziąć udział w warsztatach, w piątek 9 marca zarezerwujcie sobie godziny przedpołudniowe. Już od 9:30 chętni będą mogli zgłębić podstawy React do tworzenia interfejsów w Java Script. Niedługo potem, bo od godziny 10 pojawi się możliwość nauczenia się programowania w Pythonie dzięki Nokii. Dla bardziej zaawansowanych przygotowano analizę i raportowanie danych w Pythonie. Te osoby, które wolą podejść do pracy w IT od bardziej kreatywnej strony, będą mogły spróbować sił w Design Thinking. Od godziny 10 do 14 uczestniczki poznają cały proces projektowania rozwiązań pomagających w tworzeniu programów i kodów. Na warsztaty możecie zapisać się, klikając w interesujący was tekst.

Piątkowe wykłady rozpoczną się od godziny 17. Imprezę otworzy Virginia Grande z ACM swoim anglojęzycznym wykładem o tworzeniu środowiska pracy dla kobiet zgodnie z wizją ACM. Na późniejszych wykładach będzie można między innymi poznać tajniki projektowania środowiska w grach wideo, zgłębić istotę sztucznej inteligencji oraz dowiedzieć się, jak będzie wyglądać nasze życie za 30 lat. Na koniec dnia wystąpi Aleksandra Przegalińska z MIT University, która opowie o technologiach, które towarzyszą ludziom na co dzień. Zapisy tutaj.

Aleksandra Przegalińska z MIT opowie o technologii najbliższej ludziom (fot. CeTA)

W sobotę, 10 marca, nie zabraknie wykładów zarówno po polsku, jak i w języku angielskim. Już od godziny 11 będzie można wybierać z szerokiego zakresu tematów. Prelegentki zastanowią się nad rolami, jakie przydziela się informatyczkom w pracy. Nie zabraknie też dyskusji o tym, czy humanistka może być dobrą programistką. Ci, którzy będą chcieli posłuchać historii sukcesu, będą mogli usłyszeć je od Katarzyny Mainhard (testerki) i od Anity Giełażun (tworzy filmy w CeTA). Będzie to także okazja, by poznać historię wrocławskiego łazika Continuum. Zapisy tutaj.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Autor: Michał Mielnik