W czwartkowe popołudnie wrocławski Empik w Renomie był wypełniony po brzegi. Wszyscy czekali na kobietę, która nie boi się odważnych tematów – Anję Rubik.

Na widowni można było zauważyć ludzi we właściwie każdym wieku. Królowała młodzież licealna, która przychodziła całymi grupami, nie brakowało też rodziców z dorastającymi dziećmi. Spotkanie było powiązane z promocją książki #sexedpl, ale ona stanowiła jedynie punkt wyjścia w dyskusji na temat polskiej edukacji seksualnej w szkołach.

Edukacja seksualna dotyczy każdej osoby na tej planecie

Idea akcji społecznej #sexedpl zrodziła się około dwóch lat temu. To właśnie wtedy rząd próbował przeforsować projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Zaangażowana w ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom Rubik postanowiła rozpocząć research i zastanowić się, dlaczego w krajach, w których aborcja jest legalna, wykonuje się ją znacznie rzadziej, a podziemie aborcyjne nie istnieje. Powód okazał się prosty: w naszym kraju mamy niedostateczny poziom edukacji seksualnej, a przez to więcej niechcianych ciąż i nielegalnych aborcji.

Żeby nastąpiła zmiana musimy kształcić inną świadomość

Aby zainicjować zmiany modelka zaczęła głębszy research, dotyczący polskiej edukacji seksualnej. Załamana jej drastycznie niskim poziomem, a następnie zainspirowana francuskim filmem BPM postanawia rozpocząć projekt non-profit, dzięki któremu zmieni się świadomość seksualna młodych ludzi. Do współpracy zaprasza znanych i lubianych przez młodych ludzi artystów i działaczy społecznych. Powstaje dzięki temu seria krótkich filmików, w których każdy z zaproszonych do współpracy gości opowiada o innym temacie z zakresu edukacji seksualnej.

Hejt nie pojawia się tylko wtedy, gdy nic nie robimy

Na Rubik oprócz głosów pochwalnych spływa fala hejtu, szczególnie ze środowisk prawicowych. Głośne i otwarte mówienie o seksie, szczególnie w kontekście innym niż poczęcie nowego życia, nie jest dobrze widziane wśród władzy w naszym kraju. Mimo to nie poddaje się i idzie o krok dalej. We wrześniu wychodzi #sexedpl, czyli książka, która jest zapisem rozmów Anji z ekspertami – lekarzami, edukatorami i terapeutami. Napisana przystępnym językiem, ze zdjęciami Zuzy Krajewskiej robi furorę wśród młodzieży. Rubik organizuje spotkania, wśród nich właśnie to we wrocławskiej Renomie, na których odpowiada na pytania i podpisuje egzemplarze. Podaje też oficjalnie informację: powstaje fundacja #sexedpl.

To, że uprawiamy seks, nie oznacza, że przeszliśmy edukację seksualną

We wrocławskiej Renomie spotkanie rozpoczęło się z opóźnieniem, jednak wszystkie miejsca siedzące były zajęte już na pół godziny przed planowanym początkiem. Po krótkiej rozmowie z prowadzącym mikrofon wędruje w ręce publiczności. Z sali słychać wyrazy uznania, podziękowania, jest także kilka pytań o inspirację. Prowadzący po serii pytań prosi, aby ustawić się w kolejce, jeżeli ktoś chce autograf w swoim egzemplarzu. Kolejka jest długa, ma kilka zakrętów. Każdy, kto podchodzi nie prosi tylko o podpis. Dzieli się swoimi refleksjami, dziękuje za wydanie tej książki. Ludzi w kolejce wciąż przybywa. Podpisywanie potrwa aż do zamknięcia galerii.


Nagłówki są cytatami z wypowiedzi Anji Rubik.


Autor: Aleksandra Joanna Kowalczyk
Zdjęcia: Krzysztof Zatycki