Ekologia i segregacja śmieci to coraz częściej poruszane tematy. Grupa Żywiec zorganizowała kampanię w celu dbania o środowisko. Od września 2019 roku w całej Polsce, w tym również we Wrocławiu, puste butelki po piwie można oddawać bez paragonu.

Celem kampanii Daj butelce drugie Życie jest zachęcanie konsumentów do zwrotu butelek. Za każdą butelkę można otrzymać 0,35 zł. Głównym motywatorem ma być brak konieczności przedstawienia paragonu przy zwrocie butelek. W większości krajów w Europie jest to już norma, w Polsce jeszcze nie jest to popularna praktyka. Być może teraz to się zmieni. Zwłaszcza, że jedna butelka może pójść w obieg nawet 25 razy w ciągu 5 lat. Wydawałoby się, że szklana butelka nie jest aż tak szkodliwa jak plastikowa. Jednak oddając ją z powrotem do sklepu można znacznie zmniejszyć ilość śmieci, a tym samym zmniejszyć emisję CO2. Poprzez danie butelce drugiego życia można zmniejszyć ślad węglowy nawet o ok. 10 razy.

Jak to wygląda w praktyce?

Butelki można oddawać bez paragonu niezależnie od tego, w jakim sklepie piwo zostało kupione. Grupa Żywiec przygotowała specjalną mapkę, na której zaznaczone są sklepy (sprawdź tutaj). Na stronie kampanii znajdują się również marki piwa, które można oddać za kaucję zwrotną. Najpierw butelki są poddawane sortowaniu i przygotowywane są do dokładnego wyczyszczenia. Następnie butelki są dwukrotnie myte specjalnymi środkami w wysokiej temperaturze. Czyste i wyjałowione butelki weryfikowane są pod względem jakości czy nie są uszkodzone lub pęknięte. Zdatne do użycia butelki trafiają na linię produkcyjną, gdzie są napełniane, kapslowane i etykietowane. W pełni bezpieczne i czyste mogą wrócić do sklepu.

Przyjemne z pożytecznym

Akcja rozpoczęła się we wrześniu i od tego czasu we Wrocławiu 67 sklepów zaangażowało się w kampanię. Łącznie na całym Dolnym Śląsku 278 sklepów bierze udział w akcji, a wciąż mogą przyłączać się nowe. Nie ma potrzeby wyrzucania ani wytwarzania nowych butelek, czyli cały proces jest w pełni ekologiczny. Dbamy przy tym nie tylko o nasze portfele, ale o środowisko. Wyrzucenie butelki zwrotnej to marnotrawstwo, recycling wymaga zużycia paliwa i energii na transport oraz przetworzenie, a zwrotna butelka może być wykorzystana ponownie bez całego procesu, wystarczy dostarczyć ją tylko do browaru, umyć i ponownie napełnić.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: oficjalna strona kampanii, pixabay