Spływy kajakowe, zawody wędkarskie, rajdy rowerowe i imprezy plenerowe – to tylko niektóre atrakcje, czekające na uczestników tegorocznej edycji Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Już po raz 13. odbędzie się święto kojarzącej się z Bożym Narodzeniem ryby. 

Nieco ponad godzinę drogi od Wrocławia znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Na pograniczu województw dolnośląskiego i wielkopolskiego mieszczą się liczne stawy i rozlewiska. W nich także hodowany jest karp. Nie jest to zwykła hodowla – mamy tu bowiem do czynienia ze specjalnym, trzyletnim cyklem, a karpie co roku, gdy podrosną, są przemieszczane do większych zbiorników. Zajmują się nimi lokalni hodowcy, jak Jan Krzysztof Raftowicz z Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Żmigrodzkiej. Karp to towar eksportowy regionu, który hodowany jest tam od 800 lat. Nie dziwi więc, że społeczność chce zaakcentować swoją działalność właśnie poprzez Dni Karpia.

Jan Krzysztof Raftowicz zajmuje się hodowlą karpia od lat. Stwierdza przy tym, że najlepsza ryba to spokojna ryba – nienarażona na stres.

Z czym się je Dni Karpia?

To już 13. edycja imprezy, która przyciąga do Doliny Baryczy zarówno miłośników ryb, jak i tych, którzy chcą się dobrze pobawić. Dni Karpia w Dolinie Baryczy to ponad 60 wydarzeń plenerowych, odbywających się przez 11 weekendów od września do listopada. Pierwsze z nich rozpoczną się już 1 września. Nie zabraknie oczywiście wydarzeń wędkarskich, ale także plenerowych koncertów, edukacyjnych wycieczek po okolicy czy innych sposobów aktywnego spędzenia czasu. Jak zapewniają organizatorzy, lokalni przedsiębiorcy pomagają w organizacji imprezy, by każde miejsce w Dolinie Baryczy było przyjazne dla turystów.

Ponad 60 imprez przez 11 weekendów września, października i listopada – każdy znajdzie coś dla siebie

Na odwiedzających czekają degustacje lokalnych potraw i przetworów stworzonych przez ponad 50 lokalnych firm. Królem degustacji będzie oczywiście karp, hodowany w stawach na terenie Doliny Baryczy. Będzie można go spróbować podczas jednej z 17 kolacji rybnych. Należy się jednak spieszyć, bo bilety na nie rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Organizatorzy podkreślają, że zależy im na gościach przyjeżdżających na kilka dni, dlatego program Dni Karpia obejmuje kilka wydarzeń w każdy weekend września, października oraz listopada. Można dzięki temu rozpocząć od spływu kajakowego lub rajdu rowerowego, następnie udać się na kolację rybną albo plenerową zabawę taneczną, a następnego dnia rano wziąć udział w przejażdżce bryczką albo spacerze z ornitologiem. Dużym atutem Dni Karpia jest bogactwo przyrody otaczającej Dolinę Baryczy. Dzięki niej na własne oczy można zobaczyć rozwój ptactwa, którego w Dolinie Baryczy jest ponad 260 gatunków. Nie lada okazją jest też rozpoczynające się rykowisko, które można obserwować, korzystając z licznych czatowni i wież.

Będziemy mieć dla was wejściówki na wydarzenia – obserwujcie uważnie nasz fanpage na Facebooku

Kluczowym momentem w świętowaniu będzie Festiwal Karpia Milickiego, który odbędzie się 8 i 9 września. Na przyjeżdżających do Milicza gości czekać będą występy lokalnych artystów, degustacje przetworów i wyrobów z karpia, a na zakończenie zabawa taneczna z zespołami KOMBII oraz Piękni i Młodzi. Ponadto na przybyłych czekać  będzie jarmark produktów regionalnych i wesołe miasteczko. Dla spragnionych aktywności organizatorzy zapowiedzieli Bieg Karpia, a w ramach posiłku regeneracyjnego odbędzie się wspólne gotowanie na największej patelni plenerowej.

Nagrody i przygody

Za udział w każdym wydarzeniu – zarówno płatnym, jak i bezpłatnym – czekają nagrody do odebrania w systemie internetowym. Oprócz gadżetów i voucherów na kolację albo pobyt w lokalnych gospodach, będą to produkty lokalne. Część z nich będzie można spróbować podczas samych wydarzeń. Partnerem strategicznym jest Piekarnia Familijna z Doliny Baryczy, której Kierownik ds. marketingu, Agnieszka Stachowiak zapewniła, że chleba na pewno nie zabraknie. Browar Nepomucen, mający swoją siedzibę w bliskim otoczeniu Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, wyprodukował na tę okazję specjalne piwo i wodę Nachmieloną, do produkcji której użyto amerykańskiego chmielu. Wsparcie finansowe zapewnił też Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji o biletach i datach wydarzeń na stronie organizatora.


W związku ze zbliżającym się Świętem Karpia w Dolinie Baryczy mamy dla was konkurs. Jeżeli chcecie spróbować karpiowych pyszności, zobaczyć rykowisko i wygrać torbę pełną gadżetów, to zajrzyjcie na nasz fanpage.


Tekst: Aleksandra Joanna Kowalczyk, Michał Mielnik
Zdjęcia: Michał Mielnik