Odra Centrum już od kilku lat aktywizuje mieszkańców, zachęcając ich do zwiększania swoich informacji na temat rzeki, ekosystemu i wpływu na region. Już niedługo jej siedziba dosłownie zacumuje przy Moście Grunwaldzkim.

Wrocław i Odra są nierozerwalnie ze sobą związane. Przez stulecia rzeka oplatała i kształtowała miasto, stąd nazywa się nas: Wenecją Północy. Często jednak mieszkańcy nie mają świadomości tego, jak istotna jest Odra dla regionu. Kamil Zaremba z fundacji OnWater.pl postawił sobie za cel zwiększenie tej świadomości oraz poczucia więzi wrocławian z rzeką i robi to niezmiennie od wielu lat.

Z Domu do Szkoły na Wodzie

Historia rozpoczyna się od Domu na Wodzie. W 2005 roku w głowie Kamila Zaremby zrodził się pomysł zamieszkania na Odrze. Osiem lat później, w 2013 roku, pomysł stał się faktem. W tym samym roku powstała również Fundacja OnWater.pl, która m. in. realizuje projekty edukacyjne i kulturalne, związane z promocją wiedzy na temat rzeki Odra, organizuje sprzątanie rzek, spływy edukacyjne i warsztaty ekologiczne. Narodzenie się kolejnej idei – stworzenia Szkoły na Wodzie – było więc już tylko kwestią czasu.

Ośrodek edukacyjno-kulturalny Odra Centrum powstał w 2015 roku z inicjatywy Fundacji OnWater.pl. Zajmuje się  tematyką ekologii oraz ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów. Podejmuje również działania kulturalno-społeczne pod nazwą „Budujemy Tożsamość Odrzan”. Ciężka praca fundacji oraz Centrum ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jaki wpływ ma rzeka na funkcjonowanie naszego miasta oraz jak ważne jest poszanowanie dla środowiska naturalnego.

Lekcje o wodzie na wodzie

Obecnie trwają prace nad budową siedziby Centrum. Dostępny dla wszystkich modelowy, niskoemisyjny obiekt pływający zacumowany zostanie pomiędzy Domem na Wodzie a Mostem Grunwaldzkim. W budowli o powierzchni 800 m2 znajdą się sale wykładowo-warsztatowe oraz cześć informacyjno-pobytowa, m.in. z punktem gastronomicznym Odra Cafe oraz miejscami do pracy.

Z siedziby Odra Centrum korzystać będą przede wszystkim dzieci oraz młodzież. Organizowane warsztaty umożliwią im pogłębienie wiedzy na temat rzeki, jej flory i fauny. Co ważne, nie będzie to wyłącznie dawka teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Stoły z mikroskopami do badania zebranych wcześniej próbek wody, szkutnia, w której można zbudować własną mini łódkę czy budowanie pływających wysp dla ptactwa to tylko kilka z zabaw, aktywizujących i rozbudzających ciekawość w dzieciach. Istotna będzie również Akademia Węzłów, rozwijająca zdolności manualne poprzez aktywizację obu półkul mózgowych.

– Akademia Węzłów to kolejny projekt dla dzieciaków. To warsztaty poprawy zdolności manualnej i wyobraźni przestrzennej. Na długich stołach z linami i fragmentami tych lin i sznurków dzieci będą musiały wykonać od najłatwiejszego do najbardziej zaawansowanego węzła, przejść przez cały ten proces, na końcu pójść z tymi rzeczami, które zrobią do domu i poćwiczyć jeszcze z rodzicami. To bardzo poprawia zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną – mówi Kamil Zaremba. – Chodzi o to, aby poprawić połączenia neuronowe między półkulami. To jest to, czego szkoła nie robi. Obserwując moją córkę widzę, że mamy tabelki, testy i kucie na pamięć, a nie ma zajęć praktycznych. Rozwijamy przez to tylko jedną półkulę, a nie rozwijamy tej drugiej. Tutaj chodzi o te połączenia neuronowe między półkulami i to jest cel samej Akademii Węzłów.

Symbioza technologii i ekologii

Odra Centrum ma za zadanie również przybliżenie dzieciom, młodzieży oraz dorosłym nowoczesnych technologii, które wpływają na ochronę atmosfery i klimatu, racjonalną gospodarkę zasobami, szczególnie wody. Ponadto sam budynek wyposażony zostanie w najnowsze urządzenia ograniczające zużycie energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych źródeł, np. wykorzystujące energię słoneczną (fotowoltaika) czy powietrzne pompy ciepła, odzyskujące energię termiczną do ogrzewania i klimatyzacji z powietrza.

– Miejsce jest całkowicie energooszczędne, cała energia jest odnawialna. – mówi Michał Strokowski z Fundacji OnWater.pl – Na przykład nasze ścieki przetwarzane są przez urządzenia, dzięki czemu, jeżeli myjemy ręce czy na przykład pierzemy, to osiemdziesiąt procent wody jest filtrowane z powrotem do spłuczek do sedesu, czy do pralki, aby można było ją na nowo wykorzystać. Nic się nie marnuje.

Informacje o Odrze w zasięgu ręki

Odra Centrum to nie tylko warsztaty i zabawy edukujące młodzież, ale również kompleksowe źródło informacji o rzece. Odrzańska Informacja Żeglarska dostarczać będzie aktualnych informacji na temat warunków żeglugi po Odrze. W ramach Odra Centrum działać będzie również ODRATEKA, czyli biblioteka, w której zostaną zebrane wszelkie materiały na temat Odry. Najprawdopodobniej w przyszłym roku uruchomiona zostanie także aplikacja „iODRA – Interaktywny przewodnik po Odrze”, która dostępna będzie na tabletach i telefonach komórkowych. Powstała aplikacja umożliwi poznanie zarówno historycznego jak i współczesnego oblicza rzeki, poprzez „nakładanie” się na siebie jak i przenikanie się archiwalnych i współczesnych obrazów.

Odra_Centrum

Obecnie trwają prace budowlane przy siedzibie Odra Centrum. W marcu 2019 roku obiekt przetransportowany zostanie w okolice Mostu Grunwaldzkiego, gdzie m.in. dobudowane zostanie piętro. Otwarcie siedziby Odra Centrum planowane jest na maj.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch, wizualizacje