Jaki jest przepis na dobry reportaż? Jakie składniki w nim znajdziemy? Gdzie szukać inspiracji? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych pytań znajdziecie podczas Gali Akademickiego Reportażu już 4 czerwca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Udzielą ich mistrzowie reportażowego rzemiosła oraz studenci dziennikarstwa, których prace zostaną zaprezentowane podczas Gali.

Na jeden dzień, 4 czerwca, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zamieni się w interaktywne studium reportażowe. Gala Akademickiego Reportażu, w skrócie GAR. Doświadczeni reportażyści wprowadzą słuchaczy za kulisy powstawania tej formy dziennikarskiej a studenci dziennikarstwa zaprezentują swoje prace i odpowiedzą na związane z nimi pytania.

W trakcie Gali zapoznamy się z reportażami w różnej postaci – telewizyjnej, radiowej, literackiej oraz fotograficznej. Będzie ona miała podwójną formę – podzielonego na dwa bloki przeglądu reportaży wideo i audio, który odbędzie się na sali Wielkiej Zachodniej oraz wystawy prac pisemnych oraz fotograficznych na parterze w holu.

 

 

W pierwszej części przeglądu, poprzedzone krótkim wstępem eksperta, zostaną wyświetlone reportaże wideo. Po każdym zaprezentowanym materiale autorzy zostaną zaproszeni do rozmowy o przedstawionym reportażu. Pytania do autorów będą mogli zadać również uczestnicy wydarzenia.

Gala Akademickiego Reportażu

W części drugiej, zaraz po przerwie i słodkim poczęstunku, zapoznamy się z reportażami radiowymi. Audycje prac studentów w tym bloku otworzy mini wykład eksperta, a po każdym wysłuchanym reportażu, jego autorzy zasiądą na kanapie zwierzeń i także zmierzą się z pytaniami prowadzącej oraz słuchaczy.

Ważną częścią Gali Reportażu jest wystawa, zaprezentowana w holu. Znajdą się w niej reportaże literackie i fotograficzne studentów-młodych reportażystów opatrzone przedmową ekspertów dotyczącą tych właśnie gatunków. Z pracami będzie można zapoznać się nie tylko podczas wydarzenia, ale przez cały tydzień.

Gala Akademickiego Reportażu startuje już 4 czerwca w sali Wielkiej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Przegląd potrwa od godziny 10:30 do 16:00, prace wystawione w holu będzie można obejrzeć i przeczytać przez cały tydzień.

Wydarzenie otwarte. Więcej szczegółowych informacji wraz z sylwetkami występujących znajduje się na stronie wydarzenia.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: materiały organizatora
Zdjęcie w tekście: Oliwia Rybiałek