27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. Pomaganie jest dziecinnie proste i wie o tym także Wrocław. Zanim jednak, wraz z orkiestrą grającą do końca świata i o jeden dzień dłużej, poślemy Światełko do Nieba, czeka nas mnóstwo wydarzeń towarzyszących zbiórce pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Podczas tegorocznego Finału WOŚP we Wrocławiu, oj, będzie się działo.

Krasnal Niepodległy wystartuje balonem stratosferycznym w kosmos już o godzinie 10:00 w niedzielę – 13 stycznia. Start odbędzie się z Placu Nowy Targ. Będzie możliwość jazdy kucem, koniem lub zrobienia sobie zdjęcia z Damarem, koniem Bohuna z Ogniem i Mieczem. Będą też tradycyjne licytacje i oficjalny sklep Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla głodnych – nie tylko wrażeń – stoiska gastronomiczne, foodtrucki i punkty z gorącymi napojami. O 20:00 kulminacyjny punkt każdego Wielkiego Finału – Światełko do Nieba.

Podczas Wrocławskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, reprezentujących wszystkie pokolenia i niemal wszystkie gatunki muzyczne. Finałowe koncerty będą się odbywać na aż trzech scenach – w Starej Piwnicy, Starym Klasztorze i na placu Nowy Targ, a otworzy je – 11 stycznia – DočekNoveGodine, czyli Bałkański Sylwester dla WOŚP. Więcej informacji o nich przeczytacie tutaj.

Świąteczne Hey Joe

Jednak jeśli chcielibyście nie tylko posłuchać, ale też zagrać, to w niedzielę – 13 stycznia, o godz. 18:00  na placu Nowy Targ zabrzmi Hey Joe Jimiego Hendrixa. W ten sposób grupa WROCLOVE GUITAR TOP zaprasza do rozpoczęcia odliczania do Gitarowego Rekordu Guinnessa 2019. Grupa, w skład której wchodzą wrocławscy gitarzyści – Leszek Cichoński, Jacek Krzaklewski, Krzysztof Pełech, Bartek Miarka, Maciej Mazurek, Maciej Burniak, Marek „Stingu” Popow oraz zespół Jarek Korzonek – drums, Damian Szewczyk – bass, voc, Jacek Berg i wokaliści – Paulina Gołębiowska i Adam Sypuła – wykona również w ramach 27. Finału WOŚP gitarowe przeboje wszechczasów.

Ile wielkich serc zmieści się w jednym sercu?

Pozytywna energia pojawi się jednak nie tylko na scenie. Oprócz muzycznej uczty nie zabranie mnóstwa innych atrakcji, jak choćby Wielkiego Orkiestrowego Zmagania Miast. W rywalizacji o  sprzęt medyczny o wartości  50 tyś. złotych dla wskazanego przez Fundację szpitala zawalczy stolica Dolnego Śląska. W konkurencji o nazwie Ściskawa, jak największa liczba osób musi zmieścić się w sercu wpisanym w kwadrat o boku 10m. Wygrywa to miasto, które zmieści ich najwięcej. Wrocławianie wystartują w rywalizacji w niedzielę – 13 stycznia o 17:50 na Placu Nowy Targ.

 

Dla miłośników nie tylko historii

Na Nowym Targu pojawi się również grupa rekonstrukcyjna Pancerni Strzegom. Wolontariusze WOŚP z Międzynarodowej Szkoły IPS we Wrocławiu wraz z Muzeum Motoryzacji Topacz i członkami Towarzystwa Automobilowego Topacz przygotują wystawę zabytkowych samochodów z lat 50. 60. i 70. Jeśli dopisze pogoda, zaprezentują także zabytkowy sprzęt strażacki.

Po raz szósty kwestować będą GoldenRetrievery i ich właściciele. Przygotowali pokazy oraz słodkości, z którymi będą czekać na miłośników czworonogów od godz. 12:00 pod wrocławską choinką. Pojawią się również psie zaprzęgi z Watahy Domowych Wilków, a także filmowy koń samego Bohuna z Ogniem i Mieczem dzięki Wyścigom konnym Wrocław.

Kolejny raz możliwe będą także przejazdy okazjonalnymi liniami finałowymi.  13-go stycznia będą kursowały specjalne tramwaje, w których znajdziecie również wolontariuszy WOŚP. Do przejażdżki zapraszają Klub Sympatyków Transportu Miejskiego i MPK Wrocław.

W strefie motocyklowej znajdziecie Arkadiusza Szajbę, który w 2018r. wraz ze swoim motocyklem zdobył tytuł mistrza świata w budowie jednośladów, oraz Akademicki Klub Motorowy „APANONAR”, który z WOŚP gra od lat. Motocykliści będą użyczać swoich maszyn do pamiątkowego zdjęcia za symboliczne datki wrzucane do orkiestrowej puszki.

Tanecznym krokiem

Z Wielką Orkiestrą wrocławianie nie tylko zagrają, ale i zatańczą. W Sky Tower rozegrają się taneczne zmagania w ramach Egurolla Challenge. Turniej Tańca potrwa od godziny 10:30 do 19:30 w niedzielę – 13 stycznia. Uczestnicy różnych kategorii wiekowych zmierzą się ze sobą w hip hopie, tańcu nowoczesnym oraz jazzie. Ich umiejętności oceniać będą profesjonalni sędziowie i skrutinerzy. Wydarzenie uhonoruje sam założyciel szkoły – Agustin Egurrola. W trakcie wydarzenia spotkacie wolontariuszy z puszkami Fundacji. Będzie można wziąć udział w specjalnych licytacjach na rzecz WOŚP. Do kupienia m.in. wyjątkowa kolacja dla dwojga w punkcie widokowym czy karnety na nieograniczone wejścia na punkt widokowy w 2019 roku.

Egurrola Challenge 2019 WOSP

Z myślą o zdrowiu

Bieg Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy Fundacja WOŚP organizuje już 13 lat. Po raz drugi będzie on organizowany również we Wrocławiu, jednak po raz pierwszy będzie to bieg tyłem. Wystartuje z Rynku o godzinie 9:00 i ze względu na swój wyjątkowy charakter odbywać się będzie w czterech seriach po 50 osób (dla ścigaczy) i ostatniej serii na 100 osób (rekreacyjnej) o godzinie 10:00. Uczestnicy pobiegną trasą o długości 1 km, a za datki zebrane przy rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla ciężarnych kobiet z cukrzycą.

Podczas Finału WOŚP po raz kolejny będzie można w ramach Białej Niedzieli skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań profilaktycznych m.in. zrobić sobie test na obecność wirusa HCV. W planie również wykłady dla rodziców i opiekunów, prelekcje dla lekarzy oraz zwiedzanie Pawilonu Pediatrycznego im. J. Korczaka WSS im. J. Gromkowskiego. Poszczególne akcje będą prowadzone: w Urzędzie miejskim (Placu Nowy Targ),  w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu (ul. Koszarowa 5), w Kinie Nowe Horyzonty i w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej (ul. Curie-Skłodowskiej).


Autor: Karolina Stachera
Grafiki i zdjęcia: oficjalna strona Finału WOŚP