Dziś w Sali Sesyjnej Ratusza prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i wice prezydent Oksfordu Sajjad Malik podpisali umowę partnerską pomiędzy miastami. W uroczystości wzięli udział rektorzy wrocławskich uczelni, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Jacek Ossowski a także profesor Norman Davies, brytyjski historyk, autor wielu publikacji związanych z historią Polski i Europy.

– Oba miasta swoją stronę akademicką uważają za stronę najważniejszą. Tak jest bez wątpienia w przypadku Oksfordu, tak jest bez wątpienia w przypadku Wrocławia – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz podczas otwierającego uroczystość przemówienia.

Oksford, liczący około 160 tysięcy mieszkańców, należy do najważniejszych ośrodków akademickich na świecie. Wiedzie prym w dziedzinie edukacji, badań i nauki a jego uczelnie – Oxford  University i Oxford Brookes University (odpowiednik politechniki) – kształcą łącznie ok. 33,5 tysięcy studentów. Dla porównania, w populacji Wrocławia, liczącej ponad 600 tysięcy mieszkańców, ok. 120 tysięcy stanowią studenci.

Wrocławscy studenci bliżej Oksfordu?

Podpisanie partnerstwa z Oksfordem, będącym dla Wrocławia 15-tym miastem partnerskim, wpisuje się w Strategię Rozwoju Wrocławia, stwarzając szansę na realizację wspólnych projektów na wielu płaszczyznach, m.in. dotyczących uczelni wyższych, ochrony środowiska oraz spraw społecznych.  Co to jednak oznacza w praktyce dla mieszkańców, a także dla uczących się tu studentów?

Przede wszystkim, jest to współpraca miast na wielu polach. Wymiana społeczna i kulturowa to główna oś tej współpracy. Jeśli chodzi o studentów, drzwi uczelni są dla nich otwarte i nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć uczelnie nicią współpracy. Jestem pewien, że Wrocław i Oksford budują ku temu most. Nie jest to automatyczne porozumienie pomiędzy uczelniami, ale uczelnie mogą ruszyć śladem tego porozumienia, które zawarliśmy pomiędzy miastami – powiedział Sajjad Malik, wice prezydent Oksfordu.

Bez wątpienia bliższe kontakty pomiędzy miastami zaowocują zagęszczeniem różnego rodzaju kontaktów instytucji akademickich, ale co się stanie konkretnie, to już zależy od konkretnych instytucji i ludzi. Oksford i Wrocław stwarzają pewną płaszczyznę, na której będzie można budować poszczególne linie – potwierdził prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Pierwsi w Polsce

Wrocław będzie dla Oksfordu ósmym – po Bonn (Niemcy), Grenoble (Francja), Leiden (Holandia), Perm (Rosja), Leon (Nikaragua),  Umeĺ  (Szwecja) i Saskatoon (Kanada) miastem partnerskim. Propozycja nawiązania współpracy wyszła ze strony delegacji miasta Oksford podczas wizyty we Wrocławiu wiosną tego roku.

Rafał Dutkiewicz dopowiada:

W momencie, gdy zapadło referendalne rozstrzygnięcie dotyczące Brexitu, Oksford uczynił ładny gest, postanowił zintensyfikować swoje kontakty z Europą. Proszę zauważyć, że to równocześnie pokazuje jak silnie my, Polska, jesteśmy już częścią Europy. W pierwszej kolejności pomyśleli o Polsce, poszukując właściwego partnera, a w Polsce – trudno się dziwić – trafili na Wrocław.

Wrocławska Rada Miejska uchwałę o podpisaniu partnerstwa przyjęła jednogłośnie 13 września tego roku, wcielenie jej w życie zajęło niespełna miesiąc. Nastroje są  optymistyczne, jednak to, jak rozwinie się współpraca między Wrocławiem i Oksfordem, czas pokaże.

Mamy już dwa inne europejskie miasta partnerskie – we Francji i Holandii. Gościmy ich delegacje w Oksfordzie, my mamy tam swoje, to nie jest tylko dla studentów. Tamtejsze szkoły organizują wyjazdy do nas, my także wysyłamy delegacje z Oxford Brookes University. To jest przykład tego, jak może wyglądać takie partnerstwo miast i wydaje mi się, że tak będzie mogła wyglądać nasza współpraca w przyszłości – podsumował po ceremonii Sajjad Malik.

 


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Aleksandra Sopuch