Wrzesień to czas, w którym wrocławskie teatry przedstawiają swój repertuar. Przyjrzyjmy się więc propozycjom, jakie na nadchodzący sezon artystyczny przygotowała Opera Wrocławska.

10 premier

W nadchodzącym sezonie widzowie będą mieli okazję zobaczyć aż 10 nowych spektakli. Sezon zainauguruje już 20 września Gala Operowa, podczas której  usłyszymy fragmenty oper romantycznych Gaetano Donizettiego i Vincenzo Belliniego. Kilka dni później, 29 września, na deski teatru operowego trafi pokazywane w maju Superwidowisko Nabucco Giuseppe Verdiego. Warta uwagi jest na pewno premiera Halki Stanisława Moniuszki, kończąca Rok Polski, a inaugurująca Rok Moniuszkowski we wrocławskiej Operze. Stanisław Moniuszko zagości także jako twórca scen lirycznych Widma, które powstaną we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Opera nie rezygnuje z popularnych ostatnio wykonań koncertowych, czyli bez akcji scenicznej. 24 maja odbędzie się premiera koncertowej wersji Córki Pułku Gaetano Donizettiego.

2 gale 

Wspomniana już Gala Operowa z wybitnymi dziełami włoskich romantyków to jedna z dwóch propozycji Opery. Usłyszymy fragmenty Faworyty i Anny Boleny Donizettiego, a także Normy Belliniego. Partie solowe wykonają Eliza Kruszczyńska, Jadwiga Postrożna i Jarosław Kwaśniewski, a orkiestrą dyrygować będzie maestro Jakub Klecker. Na zakończenie sezonu artystycznego, 28 czerwca odbędzie się natomiast Gala Baletowa.

I 1 superwidowisko

Jak co roku Opera zadbała też o superwidowisko. 14, 15 i 16 czerwca swoją premierę będzie miała Traviata Giuseppe Verdiego. Niestety obsada i miejsce nie są jeszcze znane, ale reżyserią widowiska zajmie się Grażyna Szapołowska.

Opera dzieciom

Wzorem poprzedniego roku Opera organizuje projekt edukacyjny Accademia Dell’Opera, którego celem jest wprowadzenie najmłodszych odbiorców w świat baletu i opery. Projekt podzielony został na trzy części, nawiązujące do trzech komponentów dzieła operowego – baletu, chóru i orkiestry. Dzieci poznają podstawowe pozycje baletowe, dowiedzą się czym różni się tercet od basu i zajrzą do orkiestronu, aby przekonać się, że pod sceną nie mieszka upiór.
Oprócz tego 1 czerwca odbędzie się prapremiera spektaklu familijnego Yemaya – Królowa Mórz, autorstwa Zygmunta Krauze.

A może balet…?

Studio Baletowe Opery Wrocławskiej zaprasza na zajęcia baletu dla wszystkich grup wiekowych. To idealna okazja, aby spełnić swoje dziecięce marzenie o zostaniu baletnicą, nadać swoim ruchom gracji i wysmuklić dolne partie ciała. Zajęcia prowadzone są przez tancerzy Opery, absolwentów szkół baletowych w różnych krajach. Niektóre grupy prowadzone są w języku angielskim, więc oprócz tańca można też doskonalić swój język.

Rodzinne muzykowanie

Wśród propozycji na nadchodzący sezon znalazły się też propozycje dla rodzin, którą lubią wspólnie muzykować w zaciszu domowego ogniska. Pierwszą z nich jest druga już edycja świątecznego konkursu kolęd, w którym szanse mają zarówno rodziny muzyków profesjonalnych, jak i amatorów. Druga to wspólne śpiewanie Śpiewnika Domowego Stanisława Moniuszki podczas majowego weekendu.


Opera Wrocławska zachęca też do udziału w konkursie. Zasady są proste: należy wymyślić imiona dla mieszkających przy operowym gmachu krasnali i wpisać je na pobranej z kasy pocztówce. Do wygrania cenne nagrody.


To kiedy widzimy się w operze? 🙂


Autor: Aleksandra Joanna Kowalczyk
Zdjęcie: Aleksandra Joanna Kowalczyk