W tym roku nie zabrakło dobrych filmów. Tegoroczna Gala wręczenia Orłów była zabawna, wzruszająca i… kontrowersyjna. Nie obyło się bez ciętego języka Macieja Stuhra.

Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się 26 marca 2018 roku, w Teatrze Polskim w Warszawie. Gośćmi specjalnymi byli m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceminister kultury Paweł Lewandowski oraz wiceprezydent Warszawy Michał Lewandowski.

To była kolejna mocna edycja Orłów. Po raz ósmy prowadzącym był Maciej Stuhr, który w tamtym roku zasłynął ze swoich niebanalnych przemówień wspominając m.in. o tupolewie i o aktorach „drugiego sortu”. W tym roku również nie zabrakło niewybrednych żartów. Aktor tym razem skupił się m.in. na kazaniu krakowskiego księdza modlącego się o „szczęśliwą śmierć dla papieża Franciszka” oraz na sporze dotyczącym nowelizacji ustawy o IPN.

Śmiechu nie było końca. Nieoczekiwanym zwrotem akcji było przybycie na scenę Jacka Braciaka w… spódnicy. W takim stroju aktor wręczył nagrodę w kategorii kostiumy Cristobal Pidre, Florence Scholtes i Małgorzatcie Zacharskiej.

Oprócz zabawnych momentów były również te bardziej wzruszające. Jednym z nich była przemowa Macieja Stuhra o dźwięku w polskim kinie, nagrodzona gromkimi oklaskami.

– Dźwięk w polskim filmie jest jak Niemcy. Są wspaniali Niemcy i tacy sobie. Zresztą podobnie jak Żydzi, Portorykańczycy, czy Polacy. Aczkolwiek co to do tego ostatniego – trwają spory. No ale podobno Himalaista Urubko przypuścił samotny atak na K2, gdyż nie był w stanie wytrzymać w polskim obozie. Ale zejdźmy na ziemię. Kilkukrotnie byłem w kinie na seansie polskiego filmu, gdzie najlepiej zrozumiałymi słowami było „Co powiedział?“. Słowa te jednak nie padały z ekranu, a z różnych stron sali kinowej. Koledzy i koleżanki aktorzy! Jest jednak w szkołach aktorskich taki przedmiot, jak dykcja i warto do tych kajetów zaglądać – mówił Maciej Stuhr.

To był na pewno miły wieczór dla Romana Polańskiego oraz dla Jerzego Stuhra. Reżyser otrzymał nagrodę 20-lecia Orłów za Pianistę. Natomiast aktor został uhonorowany nagrodą za Osiągnięcie Życia, którą wręczył mu syn Maciej Stuhr, wypowiadając przy tym wzruszająca przemową.

– Patrzyłem z zachwytem na setki ludzi, którzy śmiali się nie tylko ze wspaniałych tekstów, ale i z tego jak je wypowiadasz, z jaką energią lub śmieszną miną. Tak śmiejącej się kinowej widowni nie widziałem już później nigdy w życiu! – powiedział Maciej Stuhr. – Czego nie dotknąłeś, zamieniłeś w złoto. Kiedy przychodził do ciebie debiutant i robiłeś z nim film, okazywało się, że to Kieślowski. Kiedy zabawiłeś się w komedię, była to „Seksmisja”. Zaśpiewałeś jedną piosenkę – ludzie śpiewają ją do dziś [Śpiewać każdy może – przyp. red.]. Zrobiłeś dubbing, a ludzie ciągle wołają za mną na ulicy: Syn osła [Jerzy Stuhr podkładał Osłu głos w Shreku – przyp red].

Na gali nie zabrakło oczywiście wielkich zwycięzców i wielkich przegranych. Pokot Agnieszki Holland z sześcioma nominacjami nie zdobył żadnej statuetki. Faworytem była Cicha noc, która zgarnęła nagrody we wszystkich głównych kategoriach m.in. za najlepszy film i dla najlepszego reżysera. Natomiast po dwie statuetki zdobyli Twój Vincent oraz Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Najlepszym serialem okazała się Wataha.

View this post on Instagram

#orly2018

A post shared by Nieoficjalny fanpage M.Stuhra (@maciejstuhr_fanpage) on


Oto lista zwycięzców:

Najlepszy film
Cicha noc, reż. Piotr Domalewski

Najlepszy film europejski
The Square”, reż. Ruben Ostlund, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania

Najlepszy montaż
Dorota Kobiela, Justyna Wierszyńska (Twój Vincent)

Najlepsze kostiumy
Cristobal Pidre, Florence Scholtes, Małgorzata Zacharska (Maria Skłodowska-Curie)

Najlepszy dźwięk
Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, (Cicha Noc)

Odkrycie roku
Piotr Domalewski za najlepszą reżyserię filmu (Cicha noc)

Najlepszy filmowy serial fabularny
Wataha, sezon 2, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński

Najlepszy film dokumentalny
21 x Nowy Jork, reż. Piotr Stasik

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Agnieszka Suchora (Cicha Noc)

Najlepsza drugoplanowa rola męska
Arkadiusz Jakubik (Cicha noc)

Najlepsza muzyka
Radzimir Dębski, (Sztuka Kochania)

Najlepsza scenografia
Matthew Button, Piotr Dominiak, Maria Duffek, Rafał Waltenberger (Twój Vincent)

Najlepsza główna rola kobieca
Magdalena Boczarska (Sztuka Kochania)

Najlepsza główna rola męska
Dawid Ogrodnik (Cicha noc)

Najlepsze zdjęcia
Piotr Sobociński jr (Cicha noc)

Najlepszy scenariusz
Piotr Domalewski, (Cicha noc)

Najlepsza reżyseria
Piotr Domalewski (Cicha noc)


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: instagram