Poznaliśmy już laureatów Złotych Globów, a wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie filmowego kalendarza – Oskary 2019. Gala wręczenia statuetek odbędzie się 24 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Tymczasem już teraz wszyscy zachodzą w głowę, którzy szczęśliwcy otrzymają nominację.

Myślę, że to idealna okazja na podsumowanie dorobku filmowego 2018 roku i próbę wywróżenia potencjalnych zwycięzców.

Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy to zdecydowanie jeden z faworytów tegorocznych Oskarów i to w kilku kategoriach. Reżyserski debiut Bradleya Coopera był ogromnym zaskoczeniem minionego roku. Któż by pomyślał, że trzeci remake filmu może wywołać aż taką furorę. Cooper nie dość, że podjął się reżyserowania, postanowił wcielić się w główną rolę – legendy muzyki country i podołał wokalnemu wyzwaniu wykonania utworów Jacksona Maine’a. Do duetu zaprosił znaną wszystkim z wielu skandali i ekscentrycznego stylu bycia gwiazdę show biznesu – Lady Gagę, która olśniła publiczność i ma szansę na zdobycie statuetki dla najlepszej aktorki. Melodramatyczna historia miłości odchodzącej sławy i rodzącej się gwiazdy zdecydowanie wywołała ogromne poruszenie.

Pierwszy człowiek

Kolejnym filmem, który ma duże szanse na zgarnięcie kilku wyróżnień jest biografia Neila Armstronga. Najmłodszy zdobywca Oskara za reżyserię Damien Chazelle tym razem pokazuje nam historię człowieka, który postawił pierwszy krok na księżycu. Pierwszy człowiek nie jest jednak patetyczną opowieścią o zasługach NASA i osiągnięciach USA, lecz historią codziennej walki i zmaganiami głównego bohatera. W introwertycznego Neila Armstronga wcielił się Rayan Gosling, który za tę rolę ma szansę na zdobycie statuetki dla najlepszego aktora.

Mój piękny syn

Mój piękny syn to mój prywatny zwycięzca niezależnie od postanowień Akademii FilmowejFelix Van Groeningen stworzył opowieść o tym, jak pięknie radzić sobie z trudną miłością. Głównym tematem wcale nie jest narkomania, ale walka, nadzieja, a także miłość ojca do syna, która posiada zarówno zalety, jak i wady. Najmłodszy nominowany do statuetki dla najlepszego aktora za rolę w Tamte dni, tamte noce Timothée Chalamet znów jest na dobrej drodze do Oskara za wcielenie się w głównego bohatera Nic’a.

Bohemian Rhapsody

Film o twórczości zespołu Queen i legendzie muzyki – Freddiem Merkurym porywa i wywołuje łzy wzruszenia. Jednak dzieło Bryan’a Singer’a Bohemian Rhapsody zebrało wiele sprzecznych opinii. Niektórzy uważają, że kluczem do sukcesu filmu nie był scenariusz czy gra aktorska, lecz geniusz artystyczny samego zespołu i wplecione w fabułę jego utwory. Jednak Remi Malek, odtwórca głównej roli, został nagrodzony Złotym Globem, więc być może w kwestii Nagród Akademii Filmowej również ma coś do powiedzenia.

BLACKkKLANSMAN

Życie pisze najlepsze scenariusze? Afroamerykanin i Żyd infiltrujący szeregi Ku Klux Klanu. Brzmi intrygująco? Spike Lee stworzył zabawną komedię, która jest parodią obecnej sytuacji politycznej Stanów Zjednoczonych. Ta oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o nieuleczalnym amerykańskim rasizmie jest potencjalnym zdobywcom Oskara za najlepszy obraz.

Zimna wojna

Polski akcent, czyli Zimna wojna i zdobywca Oskara w 2014 roku Paweł Pawlikowski znów mają szansę na statuetkę. Opowieść o wielkiej i trudnej miłości Zuli i Wiktora w czasach zimnej wojny została doceniona przez krytyków na całym świecie. Piękne, dopracowane w każdym szczególe monochromatyczne kadry zachwycają, a gra aktorska Joanny Kulig i Tomasza Kota to majstersztyk. Całokształt daje Polsce kolejną szansę na zdobycie nagrody w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Roma

Produkcja Netflixa – Roma, zdecydowanie nominację zdobędzie, pytanie brzmi tylko w jakiej kategorii i czy będzie konkurencją dla polskiej propozycji. Alfonso Cuarón dosłownie wziął sprawy w swoje ręce i odpowiadał nie tylko za reżyserię, ale także scenariusz, pełnił rolę jednego z operatorów i współmontażystów. Efekt jego pracy podbił serca publiczności. Monochromatyczny obraz, którego bohaterami są służące, gromadka dzieci i charyzmatyczna matka urzeka swoją prostotą, estetyką i już wśród krytyków zostało okrzyknięte arcydziełem.

Rok 2018 był bogaty w wiele dobrych produkcji, więc konkurencja jest ogromna. Nominacje i ostateczny werdykt Akademii Filmowej na razie pozostają owianą tajemnicą zagadką. Możemy jedynie gdybać, jednak ostateczne wyniki często są bardzo zaskakujące.


Autor: Natalia Twardzik
Zdjęcia: www.playbuzz.com