Wybory zbliżają się wielkimi krokami. Część osób poważnie zastanawia się nad powrotem do domu tylko po to, żeby móc zagłosować. Obiegowa opinia mówi bowiem, że zmiana swojego okręgu wyborczego jest trudna i dość czasochłonna. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Żeby zagłosować we Wrocławiu potrzeba wypełnić tylko jeden formularz.

Już za niecały tydzień, bo 13 października, odbędą się wybory parlamentarne. Żeby wziąć w nich udział część osób, szczególnie studentów, którzy we Wrocławiu przebywają tylko tymczasowo, wraca do swojego miejsca zamieszkania. Nie każdy jednak może tak zrobić, przez co wiele część osób myśli, że z głosowania będzie musiało zwyczajnie zrezygnować. Nic bardziej mylnego. Żeby jednorazowo zmienić swój okręg wyborczy wystarczy wypełnić jeden wniosek, który dostaniemy w Urzędzie Miasta. Z zastrzeżeniem, że trzeba złożyć go do 8 października, więc nie zostało na to zbyt wiele czasu.

Na rozpatrzenie takiego wniosku urzędnik ma 5 dni. Dlatego jeśli złożysz go w późniejszym terminie możesz zwyczajnie nie zostać wpisany na listę. Wtedy zostaje już tylko uzyskanie w mieście swojego pochodzenia zaświadczenia o prawie do głosowania.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: Marta Ziółkowska