Ostatni apel do wszystkich, którzy mają swoją kłódkę zawieszoną na Moście Tumskim. Już w piątek (12 lipca) rozpocznie się remont Mostu Zakochanych. Pozostawione kłódki będą składowane w siedzibie ZDIUM przy ul. Długiej.

O remoncie Mostu Tumskiego mówiło się już od dawna, jednak dopiero teraz, w piątek (12.07) rozpoczną się faktyczne prace. ZDiUM apeluje do wszystkich, którzy niegdyś przywiesili kłódki do Mostu Zakochanych, aby je odnaleźć i zabrać na pamiątkę. W przeciwnym razie zostaną one zdemontowane i będą składowane w siedzibie ZDiUM na ulicy Długiej. Na odnalezienie swojej kłódki lepiej poświęcić trochę więcej czasu. Odnalezienie swojej klamry może się okazać kłopotliwe pośród 4 ton innych rygli. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta sugeruje, żeby każdy, kto chce zabrać swoją kłódkę zaopatrzył się m.in. w: piłkę do metalu (kłódki są do siebie przyczepione) czy rękawice ochronne (kłódki są podniszczone).

Most Tumski łączy Ostrów Tumski z Wyspą Piasek i przeszedł ostatni kapitalny remont w 1992 roku. Zastąpiono wtedy w nim dotychczasowy pokład z kształtowników Zoresa nowym rozwiązaniem ze spawanych blach z żebrami poprzecznymi, opartymi na podłużnicach. Most został wpisany do rejestru zabytków 15 października 1976 roku. Natomiast kłódki zaczęły się pojawiać od połowy lat 90.

W nadchodzących pracach remontowych planowane jest czyszczenie mostu, naprawienie podpór, jezdni i chodników. To bardzo ważne, bowiem część przeprawy została dotknięta korozją. Stalowe części mostu będą czyszczone metodą piaskowania. Natomiast przy figurach św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi zostaną odtworzone historyczne latarnie. Remont ma potrwać do 30 października, a jego koszt będzie wynosić około 3 mln złotych. Wykonawcą jest firma Dromosttor. Do czasu zakończenia prac most będzie zamknięty dla ruchu. Piesi będą mogli przejść na Ostrów Tumski  przez most Młyński i ul. św. Marcina.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: Dominik Krawczyk