Załoga Ott Tanak/Martin Jarveoja tytuł mistrzowski wywalczyła bez konieczności udziału w ostatniej rundzie. Tanak jest pierwszym kierowcą z Estonii, któremu udało się zdobyć tytuł. 

Przed rozpoczęciem Rajdu Hiszpanii wiele było przewidywań i statystyk. Zastanawiano się, jaki wynik musi osiągnąć Tanak, aby rundę przed końcem sezonu zdobyć mistrzostwo. Estończyk rozwiał spekulacje wygrywając pięć oesów. Kierowca Toyoty nie wygrał rajdu, lecz druga pozycja w końcowej klasyfikacji i wygrany odcinek Power Stage, wystarczył do zdobycia tytułu.

Tanak przez cały sezon był bardzo szybki: sześć wygranych rajdów, pięć odcinków Power Stage. Tylko raz znalazł się w końcowej klasyfikacji rajdu poza pierwszą dziesiątką, o czym pisaliśmy [TUTAJ].

Już w poprzednim sezonie kierowca Toyoty, walczył o końcowy triumf w klasyfikacji generalnej. Jednak na ostatniej prostej lepsi okazali się konkurenci – Belg Thierry Neuville (Hyundai) oraz Francuz Sebastien Ogier (M-Sport), ubiegłoroczny zwycięzca.

Tanak stał się pierwszym kierowcą, który przerwał piętnastoletnią dominację Ogiera i Sebastiena Loeb’a. Ostatnim mistrzem spoza Francji był w 2003 roku Norweg Petter Solberg (Subaru Impreza).

Przed nami ostatnia eliminacja – Rajd Australii. Niezależnie od wyników Tanak ma zapewnione mistrzostwo. Jednak nierozstrzygnięta pozostaje walka o drugie miejsce, na które mają szanse Ogier (Citroen) oraz Neuville (Hyundai).


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Instagram