Nowa kawiarnia we Wrocławiu zostanie otwarta w najbliższą sobotę 9 lutego. WuWa Cafe znajdować się będzie naprzeciw akademików Politechniki Wrocławskiej.

W latach dwudziestych ubiegłego wieku w Europie brakowało odpowiednich lub jakichkolwiek miejsc do mieszkania. Odpowiedzią na taką sytuację w Niemczech było powstanie organizacji Werkbund, która zrzeszała architektów i projektantów. Organizacja ta, chciała udowodnić, że da się zbudować nowoczesne, funkcjonalne, a przy tym tanie domy i mieszkania. W Wiedniu, Zurychu, Pradze i Wrocławiu powstały tzw. osiedla wzorcowe, które realizowały powyższa idee. Tak, w 1929 roku w ówczesnym Breslau powstała WuWa – niem. Wohnungs- und Werkraumausstellung (wystawa mieszkaniowa).

Wrocławskie osiedle wzorcowe umiejscowiono w dzielnicy Dąbie (ulice Tramwajowa, Edwarda Dembowskiego, Mikołaja Kopernika, Zielonego Dębu). Znalazły się tam domki jednorodzinne, bliźniaki, domy szeregowe, przedszkole, tereny rekreacyjne i czteropiętrowy budynek, który przez sprzeciwy administracji budowlanej, nie został awangardowym wieżowcem.

Większość budynków ciągle istnieje i stanowi własność prywatną. Na osiedlu trwają prace remontowe. Odnawiane są tereny rekreacyjne.

W najbliższą sobotę (09.02) planowane jest otwarcie WuWa Cafe. Mają tam być serwowane autorskie wypieki i napoje. Latem ma działać ogródek gastronomiczny. W lokalu będzie też działał punkt informacyjny o osiedlu. Nowa kawiarnia (adres: Tramwajowa 2, przystanek: Tramwajowa) mieści się na parterze tzw. Domu nr 1. Kiedyś był to galeriowy dom czynszowy z poczekalnia tramwajową. Obecnie jest to dom mieszkalny, a w dawnej poczekalni mieści się zakład fryzjerski.


Autor: Hubert Szczypek
Zdjęcie: facebook.com/wuwacafe/