Okres wakacyjny to złoty czas dla turystyki. Wiąże się to jednak z pewnymi utrudnieniami spowodowanymi nie tylko przez zwiększony ruch drogowy, ale i korki związane z manewrowaniem autokarów turystycznych w poszukiwaniu miejsc do parkowania. O rozwiązaniu tego problemu pomyślało Smart City Wrocław.

Smart City Wrocław ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu do obsługi i zarządzania zajętością miejsc parkingowych dla autokarów turystycznych i miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Jest to odpowiedź na zwiększający się, szczególnie latem, ruch turystyczny we Wrocławiu.

Aplikacja i platforma

System ten będzie opierał się na sieci specjalnych czujników, z których informacje o wolnych miejscach parkingowych będą przesyłane za pomocą bezprzewodowej sieci LPWAN do aplikacji mobilnej oraz na platformę dla zarządców parkingów.

Projekt będzie obejmował ponad 90 miejsc postojowych dla autokarów na kilkunastu parkingach w pobliżu ważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia. Będą to między innymi lokalizacje takie jak: Rynek, Ostrów Tumski, Panorama Racławicka, Hala Stulecia, ZOO Wrocław, Hydropolis czy Aquapark Wrocław.

Hydropolis, zdrój wody pitnej, woda, autokarów turystycznych

Ułatwienie nie tylko dla autokarów turystycznych

Przetarg obejmuje nie tylko zaprojektowanie i wdrożenie systemu ułatwiającego znalezienie miejsca parkingowego dla autokarów turystycznych. Projekt ma także służyć osobom z niepełnosprawnościami. Na wszystkich 22 parkingach w strefie A i B będą obsługiwane miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

System zarządzania zajętością miejsc parkingowych ma na celu, oprócz zwiększenia płynności ruchu na drogach, także zmniejszenie poziomu emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Realizacja tego projektu może więc sprawić, że Wrocław będzie nie tylko bardziej smart, ale i bardziej eko.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcia: Wikimedia Commons/ Public Domain/ Michał460; Karolina Stachera