Robert Kubica w latach 2006-2010 był jednym z najpopularniejszych polskich sportowców. Wyścigi z jego udziałem przyciągały przed telewizory miliony widzów. Polak już 17 marca, po ośmiu latach przerwy, ponownie stanie na polach startowych. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować zestawienie pięciu najlepszych wyścigów Kubicy w jego dotychczasowej karierze. 

Kubica, występując przez cztery sezony w barwach BMW Sauber, oraz przez rok jako kierowca Renault, wielokrotnie udowadniał, że jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników w stawce.


5. Grand Prix Włoch 2006

Był to zaledwie trzeci start Polaka w karierze. Kubica zastąpił w trakcie sezonu byłego mistrza świata – Jacquesa Villeneueve’a i już w swoim pierwszym starcie podczas Grand Prix Węgier ukończył wyścig na punktowanej pozycji, jednak został zdyskwalifikowany za nieregulaminową wagę bolidu. Krakowianin zaledwie kilka tygodni później osiągnął jeszcze lepszy rezultat i wyścig na słynnym torze Monza zakończył na najniższym stopniu podium. Kubicy sprzyjało szczęście, ponieważ awarii uległ bolid jednego z kandydatów do zwycięstwa w wyścigu – Fernando Alonso, jednak nie umniejsza to skali sukcesu odniesionego wtedy przez Polaka.


4. Grand Prix Japonii 2008

W pewnym momencie wydawało się, że Kubica ma realne szanse na walkę o mistrzostwo świata. Zawiódł go jednak zespół, ponieważ w połowie sezonu przestał rozwijać bolid i polski kierowca nie miał odpowiednio szybkiego samochodu żeby walczyć z Lewisem Hamiltonem i Felipe Massą. Polak nie miał zamiaru się poddawać i startując z szóstego pola, wykorzystał zamieszanie na pierwszym zakręcie i wyszedł na prowadzenie. Podczas pierwszej rundy zjazdów do alei serwisowej, kierowcę BMW Sauber wyprzedził Fernando Alonso, jednak Kubica pokazał swój kunszt, broniąc się przed atakami Kimiego Raikkonena i kończąc wyścig na drugiej pozycji.


3. Grand Prix Australii 2010

Świeżo upieczony kierowca Renault już podczas swojego drugiego startu pokazał pełnię możliwości. Kubica startował do wyścigu z dziewiątego pola i nie dysponował najszybszym samochodem w stawce. Polak zrobił jednak to co potrafił najlepiej. Wykorzystywał błędy innych, a sam ich nie popełniał. Przez sporą część wyścigu krakowianin dzielnie odpierał ataki Lewisa Hamiltona i w trudnych deszczowych warunkach ukończył zawody na drugiej pozycji.


2. Grand Prix Monaco 2008

Wyścigi w Monaco zawsze są wyjątkowe dla każdego kierowcy Formuły 1. Kubica, często uznawany za specjalistę od torów ulicznych, potwierdził to właśnie podczas tego Grand Prix. Zawody odbywały się na mokrym torze i wielu kierowców nie wystrzegało się błędów. Polak, jako jedyny, przejechał cały wyścig „na czysto”, ale zabrakło odrobiny szczęścia, żeby pokonać Lewisa Hamiltona, który wygrał mimo problemów na pierwszych okrążeniach. Kubica musiał obejść się smakiem, jednak jak się później okazało, na zwycięstwo nie trzeba było długo czekać…


1. Grand Prix Kanady 2008

Pierwsze i jedyne zwycięstwo Kubicy w Formule 1. Krakowianin startował z drugiego pola i wydawało się, że będzie toczył walkę za plecami Lewisa Hamiltona z Kimim Raikkonenem. Sytuacja zmieniła się, gdy na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Czołówka zjechała do alei serwisowej i przy wyjeździe Hamilton uderzył w bolid Raikkonena, co dało Kubicy zielone światło do walki o zwycięstwo. Polak w późniejszym etapie wyścigu wyprzedził swojego kolegę z zespołu – Nicka Heidfelda i wyrobił sobie na tyle dużą przewagę, że po ponownej wizycie u swoich mechaników, wrócił na tor na pierwszym miejscu. Prowadzenia nie oddał już do samego końca i w miejscu, gdzie rok wcześniej przeżył dramatycznie wyglądający wypadek, mógł świętować największy sukces w karierze.


Autor: Grzegorz Krawczyk
Zdjęcia: Instagram, Twitter