Choć pogoda za oknem ciągle się zmienia, to nic nie zmienia faktu, że już niedługo pierwszy dzień wiosny. Jest to nie tylko dzień wagarowicza, ale także kultywowana w Polsce od XVI wieku tradycja topienia Marzanny. Jak to wygląda w innych krajach?

Przygotowaliśmy parę ciekawostek na temat zagranicznych obchodów dnia wiosny.

Szwajcaria

W Szwajcarii koniec zimy celebruje się świętem Sechseläuten (znany także jako Böögg). To właśnie wtedy rozpala się ognisko, w którym pali się… bałwana. Nie jest to jednak zwyczajna kukła. Szwajcarzy bardzo zwracają uwagę na wszystkie szczegóły. Ponoć im szybciej ogień sięgnie głowy bałwana, tym lepsza będzie pogoda w nadchodzących miesiącach. Mówi się, że jeśli kukła wybuchnie w ciągu pierwszych 6-10 minut to lato będzie suche i słoneczne, a jeśli w ciągu 10-15 minut pogoda będzie raczej deszczowa. Czasami dla lepszego efektu do wnętrza bałwana dodaje się materiały wybuchowe.

Pierwszy dzień wiosny - Szwajcaria

Bułgaria

W Bułgarii już od 1 marca świętuje się odejście zimy. W 681 roku powstał zwyczaj Martenica (zwana inaczej dniem Babci Marzec lub Baby Marty), który nakazuje obdarowywać się nawzajem czerwono-białymi gałgankami (laleczki, plecionki, wstążki, bransoletki). Czerwony symbolizuje krew i życie, a biały ma oznaczać czystość i szczęście. Martenice nosi się tak długo, aż zauważy się pierwsze kwitnące drzewo albo pierwszego wiosennego ptaka (np. bociana). Po tym podarek należy pozostawić pod kamieniem lub wrzucić do rzeki.

Martenica

Indie

Hinduskie święto Holi (festiwali kolorów) znany i odprawiany jest już niemal na całym świecie. Jednak w Indiach organizuje się je pod koniec lutego lub na początku marca. Wszystko zaczyna się przy ognisku, następnie są śpiewy i tańce. Właściwy festiwal rozpoczyna się na następny dzień rano. Uczestnicy nawzajem obrzucają się kolorowymi proszkami lub farbami. W Indiach jest to dzień, kiedy ludzie wybaczają sobie błędy. Ma to symbolizować zwycięstwo dobra nad złem.

Holi

Hiszpania

W Hiszpanii tradycją wiosenną jest Las Fallas (Święto Ognia). W Walencji tworzone są w tym czasie rzeźby z kartonu, plastiku, wosku i drewna. Organizowana jest parada, a następnie dzieła są podpalane i w ostatni dzień święta płoną na ulicach miasta.Tradycja sięga XVI wieku, kiedy to tutejsi cieśle postanowili uczcić swego patrona św. Józefa. Na znak szacunku palili konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów. Obecnie niektóre z nich coraz bardziej przypominają kształty ludzkie, a nawet przybierają formy znanych postaci. Las Fallas ma symbolizować oczyszczenie ziemi z zimy.

Las Fallas

Japonia

W Japonii wiosnę celebruje się za pomocą podziwiania piękna przyrody, a w szczególności kwiatów wiśni. Jest święto Hanami praktykowane już od kilkuset lat. Okres kwitnienia wiśni trwa około dwóch tygodni. Cały proces jest relacjonowany przez media i wyczekiwany przez Japończyków. Jednak cała celebracja odejścia zimy zaczyna się już w lutym. Najstarszy członek rodziny urodzony w roku, któremu patronuje dane zwierzę, rzuca ziarnami w demony. Reszta rodziny zbiera musi zjeść ich ich tyle, ile mają lat plus jedno na poczet udanego nadchodzącego roku. Innym japońskim zwyczajem jest nori maki. Polega to na tym, ze trzeba zjeść około 20-centymetrowego rulon niepokrojonego sushi. Na jedzeniu trzeba być skupionym i skoncentrowanym, ma to przynieść długowieczność oraz powodzenie w interesach.

Hanami

Bośnia

Ciekawym zwyczajem, sięgającym kilkuset lat jest  festiwal jajecznicy (Cimburijada) w Bośni. W mieście Zenica gromadzi się tysiące ludzi, którzy ustawiają się w kolejce po darmowa jajecznicę. Danie jest szykowane na olbrzymich patelniach, a następnie rozdawane. Jajka stanowią symbol życia, także i ta tradycja ma podłoże o podobnym charakterze.

Pierwszy dzień wiosny - Bośnia


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Instagram