Niespełna miesiąc po zakończeniu poprzedniego sezonu, piłkarze Śląska Wrocław rozpoczęli przygotowania do nowych rozgrywek. Wśród nich spora grupa zawodników powracających z wypożyczeni oraz nowy nabytek klubu. Zabrakło Marcina Robaka i Arkadiusza Piecha, którzy nie przedłużą kontraktów.

Dla piłkarzy Śląska był to inauguracyjny drużynowy trening przed nadchodzącym sezonem. Wcześniej trenowali oni jedynie indywidualnie na mniejszej intensywności. Warto również wspomnieć, że jest to dla nich pierwszy letni okres przygotowawczy pod okiem Vitzeslava Lavicki. Zatrudniony w trakcie poprzednich rozgrywek czeski trener, wcześniej prowadził zespół tylko w trakcie zimowej (dużo dłuższej) przerwy.

– Już od dwóch tygodni mamy indywidualne rozpiski treningów i jesteśmy już na początku okresu przygotowawczego, więc nie startujemy od zera. Głód gry jest w nas na pewno duży, dlatego pierwsze zajęcia z piłką bardzo cieszą – mówi bramkarz Jakub Słowik.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Celem wrocławian w tym sezonie będzie z pewnością walka co najmniej o miejsce w środku tabeli. Powtórzenie sytuacji z ubiegłego sezonu, gdy Śląsk niemal do końca bił się o utrzymania, absolutnie nie wchodzi w grę. Mobilizacja w zespole, by zmazać plamę jest bardzo duża.

– Naszym problemem było to, że głupio traciliśmy bramki, a w konsekwencji punkty. Strat nazbierało się nam sporo, dlatego też pod koniec atmosfera zrobiła się nerwowa i walczyliśmy o utrzymanie, a zespół mieliśmy na wiele więcej. Myślę jednak, że te doświadczenia scalą zespół i chciałbym byśmy podążyli drogą innych drużyn jak choćby Piast Gliwice – ocenia Słowik.

Pomimo iż okienko transferowe jeszcze oficjalnie się nie otworzyło, to zarząd klubu sprowadził już pierwszych nowych graczy – bramkarza Daniela Kajzera oraz chorwackiego lewego obrońcę Dino Stigleca. Ten drugi nie wziął jednak jeszcze udziału w treningu, gdyż z uwagi na późno kończący się sezon w Słowenii, gdzie 29-latek wcześniej grał, dostał on kilka dodatkowych dni wolnego. Oprócz niego wśród trenujących zabrakło także Arkadiusza Piecha oraz Marcina Robaka. W poniedziałek 17 czerwca klub oficjalnie poinformował o rozstaniu z pierwszym z nich. Do 33-latka dzień później dołączył również Robak, który także nie przedłuży swojej umowy ze Śląskiem. Odejście obu zawodników sprawia, że priorytetem zarządu stanie się sprowadzenie nowego napastnika. Jedynymi nominalnymi „dziewiątkami” w kadrze są obecnie Daniel Szczepan (osiem występów w Ekstraklasie i zero bramek na koncie) oraz Sebastian Bergier (nie zadebiutował jeszcze w najwyższej klasie rozgrywkowej).

 

https://platform.twitter.com/widgets.js

https://platform.twitter.com/widgets.js

https://platform.twitter.com/widgets.js
Obecni na treningu byli z kolei młodzi zawodnicy, którzy poprzedni sezon spędzili na wypożyczeniach. Maciej Pałaszewski, Adrian Łyszczarz, Sebastian Bergier, Maciej Buławski i Konrad Poprawa będą walczyć w trakcie przygotowań o miejsce w zespole. Trzeba tu także wspomnieć o niedawno wprowadzonym wymogu wystawienia w podstawowym składzie przynajmniej jednego zawodnika urodzonego w 1998 roku lub później, który wspomniani zawodnicy z pewnością będą chcieli wykorzystać.

Wszyscy wiemy, że przynajmniej jeden młodzieżowiec będzie musiał grać w przyszłym sezonie. To wielka szansa i motywacja dla tych zawodników, a my będziemy się im przyglądać przez cały okres przygotowawczy. Nie będziemy także szukać młodych piłkarzy w innych klubach. Jeśli pojawi się ktoś kogo z kim warto podpisać umowę to nie będzie problemu, ale wiemy, że sami mamy dużo dobrych graczy – tłumczy trener Śląska Vitzeslav Lavicka.

Plan przygotowań Śląska zakłada także zgrupowanie poza granicami kraju. Wrocławianie do 30 czerwca będą trenować na stadionie przy ul. Oporowskiej, a następnie wyjadą na dziesięć dni do słoweńskiej Rogli. W trakcie okresu przygotowawczego piłkarze rozegrają kilka sparingów. Pierwszy z nich już 22 czerwca, a rywalem zawodników Vitzeslava Lavicki będzie pierwszoligowa Odra Opole. Pozostali sparingpartnerzy, z którymi Śląsk zmierzy się już na Słowenii zostaną niedługo ogłoszeni. Jak dotąd wiadomo, że ich przeciwnikami niemal na pewno będą drużyny z Bałkanów.

Inauguracyjne spotkanie sezonu 2019/20 Śląsk Wrocław rozegra w sobotę 20 lipca o godzinie 17.30. Wrocławianie zmierzą się wówczas na wyjeździe z drużyną Wisły Kraków. Tydzień później do Wrocławia przyjedzie mistrz Polski – Piast Gliwice.

Update!

Znamy już oficjalnych przedsezonowych sparingpartnerów Śląska Wrocław. Opublikowany 18 czerwca rozkład spotkań kontrolnych prezentuje się następująco:

22 czerwca o godz. 11:00 w Trzebnicy – Odra Opole, dwunasta drużyna ubiegłego sezonu 1.Ligi.

28 czerwca o godz. 15:30 w Trzebnicy – MFK Ruzomberok, trzecia drużyna słowackiej Fortuna Ligi 2018/19

3 lipca o godz. 18:00 w Mariborze – Hajduk Split, czwarta drużyna ligi chorwackiej 2018/19

6 lipca o godz. 16:30 w Rogli – Slaven Belupo, siódma drużyna chorwackiej ekstraklasy 2018/19

9 lipca o godz. 16:30 w Rogli – Zoria Ługańsk, piąta drużyna ukraińskiej Premier Lihi 2018/19

14 lipca przy Oporowskiej (godzina jeszcze nieznana) – Warta Poznań, trzynasta drużyna 1.Ligi w minionym sezonie

 


Autor: Bartosz Królikowski
Zdjęcie: Instagram