Zaczyna się dziesiąta edycja American Film Festival. Jak co roku będzie można zobaczyć na nim nie tylko najnowsze filmy, ale również zanurzyć się w historii kina… uczestniczyć w przedpremierowym pokazie The Irishman Martina Scorsese’a.

Jak co roku od dziesięciu lat przyszedł czas na American Film Festival. Bo to właśnie 5 listopada, zaczynają się pierwsze seanse w ramach tego wydarzenia. W tym pokaz przedpremierowy najnowszego filmu Martina Scorsese’a „The Irishman”. AFF potrwa niecały tydzień, bo do 11 listopada i nie tylko zaproponuje nam różne filmowe ciekawostki, ale również sporo „wydarzeń towarzyszących” związanych z ogólnopojętą kulturą Stanów. W tym American Silent Disco, jogę, czy debatę Pop czy art? Superbohaterowie w historii kina. 

Wróćmy jednak do tego, co najważniejsze – do filmów, które podzielone zostały na kilka kategorii, mających ułatwić nam nawigowanie po rozległym repertuarze. Pośród nich znajdziemy bowiem nie tylko hity sezonu, ale także klasyki starego kina. Dlatego warto spojrzeć na repertuar kin, biorących udział w tym filmowym wydarzeniu, bo raczej na pewno znajdziemy coś, co chcieliśmy obejrzeć. Żeby jednak nieco wam ułatwić przygotowaliśmy dla propozycję z każdej kategorii.

Higlights – zacznijmy od premier

The Irishman. Produkcja ta osadzona została w powojennej Ameryce, a jej głównym bohaterem jest weteran II Wojny Światowej, ale przede wszystkim oszust i płatny morderca, Frank Sheeran (Robert De Niro). To właśnie jego oczami zobaczymy jak wyglądała historia zaginięcia legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffy (Al Pacino).

Sezon – czyli co działo się na scenie filmowej przez ostatni rok

Pewnego razu w Hollywood. W końcu kto nie chciałby rozpocząć listopada od zobaczenia na dużym ekranie gwiazd takich jak Leonardo Di CaprioBrad Pitt, czy Margot Robbie. Szczególnie w tak zwanym „naturalnym środowisku”.

Rocznice i powroty – ta nazwa mówi sama za siebie

Oczy szeroko zamknięte, czyli ostatnie dzieło Stanleya Kubricka. Jest to przewrotny film o wierności i pożądaniu, będący zarazem obyczajową i intelektualną prowokacją, która przeszła do historii, grając na oczekiwaniach widza. W rolach głównych wystąpili Tom Cruise Nicole Kidman.


Autorka: Marta Ziółkowska
Zdjęcia: American Film Festival