Internet to jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości. Jednakże wielu ludzi wykorzystuje go niestety do wyrażania swoich frustracji w sposób krzywdzący dla innych. Czym tak naprawdę jest hejt i jak się objawia? Na to pytanie już w środę 15 maja odpowie event „#hejTy – Poznaj hejt od środka!”.


 

Warto przyjść, bo zapowiada się ciekawy event.

Świadomość drogą do rozwiązania

Realia obecnych czasów wyglądają niestety tak, że miliony ludzi na całym świecie muszą zmagać się z nienawiścią i szyderstwami innych osób. Nie ma dnia, by ktoś nie obraził lub wyśmiał kogoś przez Internet lub w inny sposób. Studenci drugiego roku dziennikarstwa na specjalizacji sportowej postanowili zwrócić uwagę ludzi na to zjawisko.

– Podczas finału WOŚP w Gdańsku zginął prezydent miasta. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – nienawiść. Żadne z nas nie przeszło wobec tego obojętnie. Dlatego właśnie, by móc jakkolwiek wpłynąć na ludzi postanowiliśmy zająć się tym tematem – mówi Zuza Kuczyńska, jedna z organizatorów wydarzenia.

Hejterze czy wiesz co tak naprawdę robisz?

Często gdy krytykujemy kogoś w Internecie nie zdajemy sobie sprawy jaka może być realna siła takiego ciosu. Niektórzy zapewne wychodzą z założenia: „Błagam, kogo boli kilka słów?”, czy też „Skoro ludzie to hejtują, to znaczy że to musi być beznadziejne. To ja też dorzucę coś od siebie”. Są też tacy, którzy stosują mowę nienawiści dla swojej dość osobliwej przyjemności. Event #hejTy zdemaskuje prawdziwe, brutalne oblicze hejtu.

– Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę ludzi na zjawisko. Każdy z nas komentuje dane wydarzenie lub sytuację pod wpływem silnych emocji. Często bez większych refleksji. Dlatego właśnie nasz cel to przekonanie zwykłego człowieka: hejTy, stań na moment i pomyśl czy to, co napisałeś lub powiedziałeś nikogo nie zaboli – tłumaczy Zuza.

Plan bitwy

Cały event będzie oparty o przykłady sportowców. Z tego względu organizatorzy zaprosili gości specjalnych, którzy podzielą się z przybyłymi swoimi doświadczeniami. Będą to przedstawiciele różnych sportów (i nie tylko), którzy zobrazują hejt z wielu perspektyw. Kim są?

1. Róża Gumienna – polska zawodniczka kickboxingu w formule K-1. Była mistrzyni federacji Fight Exclusive Night w kategorii piórkowej i medalistka mistrzostw Polski.

2. Robert Mkrtchyan – polski zawodnik blind footballu pochodzenia ormiańskiego. Obecny kapitan zespołu Śląsk Wrocław Blind Football, który pokazuje, że niepełnosprawność i zdarzająca się ksenofobia to rywale do pokonania!

3. Bartosz Huzarski – były kolarz UCI Professional Continental Teams Bora-Argon 18. Startował chociażby w Tour de France czy Vuelta a Espana. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za ogromny wkład w promocję polskiego kolarstwa. Obecnie prowadzi związanego ze swą pasją bloga.

4. Karolina Piśla – siatkarka #Volley Wrocław. Mistrzyni Europy kadetek z 2013r., brązowa medalistka Mistrzostw Polski 2016. W duecie z rzecznikiem prasowym #Volley Krystianem Janiszem opowie o hejcie w kobiecej siatkówce.

5. dr hab. Marcin Czerwiński – współpracownik Stowarzyszenia Nigdy Więcej, powie czym charakteryzuje się mowa nienawiści.

6. dr Katarzyna Serafińska – ukaże oblicze hejtu od strony psychologii.

Wydarzenie odbędzie się w środę 15 maja 2019r. o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Zachodniej budynku Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który jest zarazem Instytutem Informatyki przy ul. Joliot-Curie 15. Wstęp jest bezpłatny, dlatego też każdy kto jest zainteresowany tematem (lub nie jest, a chce się zainteresować) może przyjść i wziąć udział.


Autor: Bartosz Królikowski
Zdjęcie: Facebook – oficjalna strona wydarzenia