Reprezentacja Polski zajęła II miejsce podczas Speedway od Nations. Od Biało-Czerwonych lepsi byli jedynie Rosjanie. Podczas zawodów w Toggliatti niezawodny okazał się Bartosz Zmarzlik. Kontuzji pierwszego dnia doznał Maciej Janowski, jednak dobrą zmianę dał Patryk Dudek.

Po pierwszym dniu Speedway od Nations Polacy tracili do liderów – Australijczyków, dwa oczka. Główną siłą napędową Biało-Czerwonych był Bartosz Zmarzlik, który przegrał zaledwie jeden wyścig, ale łącznie zdobył aż 17 punktów. Słabszy występ zanotował Maciej Janowski. W pierwszym wyścigu kapitan Sparty Wrocław wjechał w taśmę, a później przyjeżdżał jako czwarty. W ostatnim biegu zaliczył fatalny upadek, jednak na szczęście nie doznał żadnej poważnej kontuzji.

W drugim dniu poobijanego Janowskiego zastąpił Patryk Dudek. Polacy już w drugim wyścigu pokazali, na co ich stać. Para Zmarzlik – Dudek świetnie uporała się Rosjanami i dzięki dobrej współpracy, wygrała 5:1. Po kolejnych startach i podwójnym zwycięstwie z Duńczykami, Polacy mieli zapewniony medal i to bez konieczności startu w barażach.

Sam finał nie okazał się jednak tak szczęśliwy. Biało-Czerwoni wybrali sobie pola startowe nr 2 i 4, jednak wyścig został jednak przerwany, gdyż Artiom Łaguta trącił Dudka. W drugim podejściu Polacy przegrali już sam start i nie mogli zrobić zbyt wiele na trasie. Ostatecznie zdobyli srebrny medal. W porównaniu do poprzedniego sezonu to lepszy rezultat, gdyż wtedy Biało-Czerwoni zdobyli brąz. Drużynowymi mistrzami świata zostali Rosjanie, trzecie miejsce zajęli Australijczycy.


Klasyfikacja końcowa:
1. Rosja – 45+3+5 (22+23)
2. Polska – 47+1 (21+26)
3. Australia – 41+3 (23+18)
4. Dania – 37 (19+18)
5. Szwecja – 35 (19+16)
6. Niemcy – 30 (16+14)
7. Wielka Brytania – 16 (10+6)


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Instagram