Wielkie święto wspólnoty akademickiej. Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławską 15 listopada obchodziły Święto Nauki Wrocławskiej.

Święto Nauki Wrocławskiej upamiętnia zdarzenie z 15 listopada 1945 roku. To wtedy prof. Kazimierz Idaszewski, rektor Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, wygłosił pierwszy oficjalny wykład akademicki. W tym dniu świętują Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska.

– Wrocław był wtedy zrujnowany, łatano dach uczelni i nie było okien, a mimo tego wykład został wygłoszony – mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowa Politechniki Wrocławskiej. – To nie jest tylko święto Politechniki, ale także Święto Nauki Wrocławskiej – dodaje.

Data Święta Nauki Wrocławskiej nie jest przypadkowa, bowiem 15 listopada swoje święto obchodził fundator pierwszej wrocławskiej uczelni – cesarz Leopold I. Tego dnia w 1702 roku działalność zainaugurowała Akademia Leopoldyńska, poprzedniczka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obchody tegorocznego Święta Nauki Wrocławskiej rozpoczęły się o godz. 8:00 mszą świętą i odsłonięciem tablicy nadającej kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki, co symbolizuje połączenie wszystkich środowisk naukowych. Następnie o godz. 9:00 pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na skwerze Kazimierza Idaszewskiego przy asyście wojskowej przedstawiciele wrocławskich uczelni, władz miasta oraz środowisk kresowych złożyli kwiaty, upamiętniono również profesorów krakowskich więzionych od 1939 roku we Wrocławiu w ramach akcji Sonderaktion Krakau.

Uniwersytet Wrocławski świętuje

Główna uroczystość Święta Uniwersytetu Wroławskiego miała miejsce w Oratorium Marianum, gdzie wręczono Nagrodę KRUWiO im. Profesora Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego Profesorowi Tadeuszowi Lutemu, Nagrodę KRUWiO za szczególne działania w środowisku Rafałowi Dutkiewiczowi. Aktu dekoracji dokonali wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, a także Janusz Wrzala – dolnośląski wicekurator oświaty.

Podczas swojego wystąpienia, rektor Adam Jezierski opowiedział 3 dobre wiadomości, między innymi o tym, że Aula Leopoldina jest odnowiona do końca. Także wspomniał o prezentacji kół naukowych, która odbyła się w nowym budunku wydziału Biotechnologii. Zaznaczył również, że w tym dniu została odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Andrzeja Szeptyckiego, metropolity halickiego, który był studentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Tablica jest napisana w 3 językach: polski, ukraiński, angielski.

– Mimo ponad 300-letniej historii, uniwersytet jest wciąż młody. Staramy się być uniwersytetem nowym. Próbujemy startować wysoko, do grona uczelni badawczych. – mówi Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Politechnika na sportowo

Na Politechnice rozpoczęto tydzień sportu, który uświetnił bieg o puchar rektora. Biegacze mieli do pokonania 6 km. To jednak nie koniec atrakcji, na każdego aktywnego studenta czekają również turnieje m.in. w siatkówkę, unihokeja, koszykówkę czy badmintona.

– Ważne święta powinno się obchodzić na sportowo. Chcemy zatrzymać studentów w trakcie godzin rektorskich na Politechnice, po to, żeby świętowali z nami, a nie pojechali do domu, do mamy na kotlety. Rozpoczęliśmy zawodami w tenisie stołowym, w dniu głównego święta proponujemy bieg o puchar rektora. Frekwencja dopisała, ponieważ zapisało się 300 biegaczy, czyli dokładnie tylu, ilu przewidzieliśmy – mówi Robert Jarosz, dyrektor studium wychowania fizycznego i sportu.

Zanim jednak rozpoczęto sportowe zmagania, tuż po złożeniu kwiatów odsłonięto kolejne nazwiska profesorów w Alei Profesorów: prof. Wojciech Brzezowski z Wydziału Architektury, prof. Witold Posadowski z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, prof. Robert Kudrawiec, prof. Grzeorz Sęk oraz prof. Marcin Mierzejewski z Wydziału Podstawowych Problemów i Techniki.

Dalsze ochody miałay miejsce w auli głównej na Politechnice. Część uroczystości obejmowała wystąpienie rektora PWr prof. Cezarego Madryasa, wręczenie nagród naukowych i stypendiów, nadanie tytułu konsula honorowego Politechniki Wrocławskiej oraz uhonorowanie prof. Aleksandra Werona Medalem Politechniki Wrocławskiej. W obchodach Święta Politechniki Wrocławskiej oprócz profesorów tej uczelni udział wzięli także zaprzyjaźnionych uniwersytetów z kraju i ze świata, a także Jerzy Michalak, Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk.


Autor: Adrianna Machalica i Wiktoria Osipczuk
Zdjęcia: Adrianna Machalica i Wiktoria Osipczuk