7. Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan układają się dla polskiej reprezentacji wyśmienicie. Impreza jeszcze się nie zakończyła, a nasi kadrowicze już pobili rekord pod względem liczby zdobytych medali. Po pięciu dniach rywalizacji wynosi ona 44.

Do tej pory najlepszym wynikiem polskiej kadry na wojskowych igrzyskach było zdobycie 43 medali w Rio de Janeiro w 2011 roku. Tym razem Biało-Czerwoni wrócą do kraju z nieco cięższym workiem tych jakże cennych krążków, bowiem na cztery dni przed zakończeniem zmagań mają ich już o jeden więcej.

Jako pierwsza medal dla Polski zdobyła starsza szeregowa Magdalena Piekarska. 32-letnia już szpadzistka stanęła na najniższym stopniu podium w turnieju indywidualnym. Tego samego dnia brąz zdobyły również dwie polskie sztafety pływackie oraz szeregowa Arleta Podolak w turnieju judoczek do 57 kilogramów.

Na pierwszy złoty krążek trzeba było poczekać dzień dłużej. Wtedy to w ratownictwie wodnym, w konkurencji ratowania manekina na 50 metrów zwyciężył szeregowy Wojciech Kotowski. Na podium tego dnia stanął również m.in. szeregowy Konrad Czerniak – wicemistrz Europy z Londynu w pływaniu na 100 metrów stylem motylkowym. Tym razem Polak także zdobył srebrny medal, ale na dwukrotnie krótszym dystansie.

Równie dobrze co w pływaniu i ratownictwie wodnym Polacy poradzili sobie w strzelectwie. Szeregowy Jaromir Wojtasiewicz w konkursie indywidualnym w trapie zajął 1. miejsce. W tej samej konkurencji, tyle że w konkursie drużynowym mężczyzn Polska zajęła pozycję niżej, ulegając jedynie reprezentacji Chin.

Szczególnie cieszyć mogą medale polskich lekkoatletów. Szeregowy Konrad Bukowiecki poprawił swój rezultat z Mistrzostw Świata w Doha i w konkursie pchnięcia kulą uzyskał rezultat 21.84, co dało mu srebrny medal. Na najniższym stopniu podium stanęły z kolei: w biegu na 400 metrów szeregowy Justyna Święty-Ersetic (52.19) oraz w rzucie młotem Malwina Kopron (67.12). Swoje krążki do polskiego worka z medalami dorzucili także zapaśnicy oraz biało-czerwone drużyny w biegu na orientację.

W sumie po pięciu dniach rywalizacji Polacy są na 5. miejscu w klasyfikacji medalowej. Na 44 krążki złożyło się 6 złotych, 11 srebrnych oraz 27 brązowych. Na 1. miejscu znajdują się Chiny ze 127 medalami  (w tym aż 73 złote!). Pozycję niżej plasuje się reprezentacja Rosji, a podium uzupełniają Brazylijczycy.

Autor: Łukasz Leski