To była szalona noc w Dausze. Najpierw pierwszy złoty medal dla Polski, w konkursie rzutu młotem wywalczył Paweł Fajdek. Cztery godziny później okazało się jednak, że razem z nim na podium stanie także… Wojciech Nowicki, który początkowo był na czwartym miejscu.

Na dwadzieścia złotych medali, zdobytych przez polskich lekkoatletów na mistrzostwach świata aż dziesięć należy do młociarzy i młociarek. Ten ostatni zdobył Paweł Fajdek, który  w Dausze, rzutem na odległość 80.50 m. zagwarantował sobie czwarty tytuł mistrza świata z rzędu.

I na tym można byłoby zakończyć relację, bowiem drugi Polak startujący w finale – Wojciech Nowicki, z wynikiem 77.69 m. zajął początkowo czwartą pozycję. Dlaczego początkowo? Ponieważ po konkursie protest zgłosili dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki oraz wiceprezes związku Tomasz Majewski.

Obaj przedstawili sędziom nagranie, na którym widać, że trzeci w finale Bence Halasz pali swój najlepszy rzut (78.18 m.). Arbitrzy w tej sytuacji wydali iście salomonowy wyrok. Nie zdyskwalifikowali Węgra, który mógł inaczej rzucać, gdyby wcześniej wiedział o spalonej próbie, a przyznali po prostu drugi brązowy medal.

Pozostałe wyniki Polaków 6. dnia MŚ:

Po pięciu konkurencjach dziesięcioboju Paweł Wiesiołek znajduje się na 12. miejscu. Polak zdobył w sumie 4150 punktów i do pierwszego Kanadyjczyka Damiana Warnera traci 363 punktów.

Paulina Guba, z wynikiem 18.04 m. awansował do finału pchnięcia kulą. Na eliminacjach swoją przygodę z mistrzostwami zakończyła Klaudia Kardasz (17.79 m.).

Eliminacji nie przebrnęła również Daria Zabawska. Polska dyskobolka z rezultatem 57.05 m. zajęła 22. miejsce.

Do finału na 400 metrów przez płotki nie awansowała z kolei Joanna Linkiewicz. Mimo uzyskania najlepszego wyniku w sezonie (55.38 s.), Polka zajęła w swojej grupie 6. miejsce.