Piast Gliwice, Legia Warszawa oraz Cracovia poznały swoich rywali w walce o europejskie puchary. Najtrudniejszego rywala wylosował mistrz Polski – Piast Gliwice, który zmierzy się z mistrzem Białorusi – BATE Borisov.

W szwajcarskim Nyonie odbyło się losowanie eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Polska w tych rozgrywkach będzie reprezentowana przez Piasta Gliwice, Legię Warszawa, Lechię Gdańsk oraz Cracovię.

Białoruski hegemon na początek

Mistrz Polski – Piast Gliwice nie był rozstawiony w losowaniu i pewnym było, że trafi na silniejszego od siebie rywala. Pech chciał, że drużyna Waldemara Fornalika wylosowała teoretycznie najgroźniejszą drużynę jaką mogła. BATE Borisov przez ostatnie trzynaście sezonów nie schodziło z pierwszego miejsca ligi białoruskiej. Dodatkowo od sezonu 2008/09 tylko dwukrotnie zabrakło ich w fazie grupowej Ligi Europy lub Ligi Mistrzów. W poprzednich rozgrywkach LE awansowali do 1/16 finału, gdzie ostatecznie pokonał ich późniejszy finalista – Arsenal. Zadowoleni z wylosowania białoruskiego hegemona mogą być jedynie kibice Piasta, którzy przyjaźnią się z fanami BATE.

Pierwsze spotkanie Piast rozegra 9 lub 10 lipca na Białorusi. Z kolei rewanż w Gliwicach odbędzie się tydzień później – 16 lub 17 lipca.

Awans jest obowiązkiem

W losowaniu par eliminacji Ligi Europy zarówno Legia Warszawa, jak i Cracovia były rozstawione, dzięki czemu trafiły na teoretycznie łatwiejszego przeciwnika. Zawodnicy Aleksandara Vukovicia zagrają ze zwycięzcą z pary UE Sant Julia/Europa FC. Wojskowi nie powinni mieć problemu z awansem do drugiej rundy, bowiem zespoły te pochodzą odpowiednio z Andory i Gibraltaru. Z kolei gracze Michała Probierza mimo wylosowania słabszego rywala, trafili na najtrudniejszego z możliwych. Słowacka Dunajska Streda prowadzona jest przez Petera Hyballe. Szkoleniowiec w swojej karierze trenował m.in. Mario Goetze w Borussii Dortmund. Mimo klasy rywala trzeba jednak pamiętać, że obowiązkiem Cracovii jest awans do następnej fazy eliminacji, bowiem zarówno Dunajska Streda, jak i cała liga słowacka jest po prostu słabsza od polskich zespołów.

Pierwsze spotkania Legia i Cracovia zagra u siebie 11 lipca. Rewanże odbędą się tydzień później – 18 lipca. O tym z kim warszawianie zagrają ostatecznie będzie wiadomo 4 lipca.

Lechia Gdańsk ze względu na wygranie Pucharu Polski, swojego rywala w walce o Ligę Europy pozna w środę – 19 lipca.


Autor: Łukasz Leski
Zdjęcie: instagram.com