Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep komórek macierzystych lub szpiku. Jednak znalezienie zgodnego dawcy to trudne zadanie. Dzięki współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego i fundacji DKMS, chorych będą mogli wspomóc również wrocławscy studenci.

 

Pomogę, bo mogę, czyli akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego rusza w poniedziałek 10 grudnia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wszyscy, którzy chcą wspomóc chorych będą mogli zapisywać się od 9:30 do 15, nie tylko w poniedziałek, ale i również we wtorek 11 i środę 12 grudnia. 

Proces rejestracji polega na wstępnym wywiadzie z osobą, która chce zostać dawcą oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Potencjalny dawca po podaniu danych osobistych wprowadzony zostaje do bazy i otrzymuje kartę Dawcy. Czas rejestracji i badania próbek to 3-4 miesiące. Po tym czasie, jeśli między dawcą a chorym będzie zgodność tkankowa, dochodzi do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.
W 80% przypadków komórki pobiera się z krwi, rzadziej zdarza się uzyskiwanie ich z talerza kości biodrowej.

Dawcą komórek zostać może każda zdrowa osoba między 18, a 55 rokiem życia, której waga to minimum 50 kg (bez nadwagi).


Autor: Hanna Galik
Zdjęcie: pexels.com/ oficjalne zdjęcie wydarzenia