Kiedy masz wrażenie, że wszystko już wiesz i możesz iść na inaugurację roku akademickiego, wiedz, że jesteś w błędzie. Po pierwsze: rozpoczęcie roku to immatrykulacja, a po drugie: na studiach dzieje się wiele spraw, o które trzeba zadbać zarówno przed, jak i po rozpoczęciu roku akademickiego. Jak się nie pogubić? Oto kilka prostych porad.

Uniwersytet to nie tylko tradycje, ale i obowiązki. W końcu należałoby się wykazać szacunkiem dla swojej alma mater, czyli Matki Karmicielki, innego określenia na uczelnie wyższą. Jak wiadomo, matkę trzeba szanować. A żeby uszanować działalność uniwersytetu, uszanujcie także procedury, jakie muszą się odbyć, abyście zostali przyjęci. Podczas waszej pierwszej wizyty nie zapomnijcie przynieść fotografii, kserokopii świadectwa dojrzałości i dowodu osobistego oraz formularza. Pełną listę dokumentów znajdziecie tutaj.

Kiedy już wasze podanie zostanie rozpatrzone, nie zapomnijcie wrócić do IRKi (systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów). Tam otrzymacie informację o potrzebie wpłacenia kwoty na rzecz wyrobienia legitymacji – zazwyczaj jest to 17 złotych.

Pewnie niedługo potem część z was zacznie rozglądać się za mieszkaniami we Wrocławiu. Być może jednak uznacie, że akademiki nie są takie złe i warto tam znaleźć sobie swój własny kąt. Zasady zakwaterowania jak i cennik są zmienne, więc warto być na bieżąco z tą stroną: https://dev.uni.wroc.pl/domy-studenckie/ Jeśli będziecie musieli uzupełnić formularz zapisowy, postarajcie się zdobyć wiedzę dotyczącą dochodów rocznych waszego gospodarstwa domowego oraz datę ważności waszego dokumentu pobytowego, jeśli jesteście z zagranicy.

Następną rzeczą, na którą będziecie musieli mieć oko, są wasze skrzynki e-mail. To tam pojawią się dane do logowania w serwisie USOS. Zalogowanie się na usosweb.uni.wroc.pl będzie waszą elektroniczną bramą wstępu w mury uniwersytetu. Login będzie także numerem waszego indeksu elektronicznego. O ile wasz wydział wspiera elektroniczne indeksy, wszystkie oceny będą pojawiać się na USOSie.

Pierwszy test, jaki przyjdzie wam pisać na uniwersytecie, to test językowy. Kiedy uzyskacie już numer indeksu, wejdźcie tutaj: https://zapisy.spnjo.uni.wroc.pl/auth/create_user Na tej stronie będziecie musieli założyć konto, aby zostać zapisanym na test. Ale to nie wszystko. Kiedy już będziecie mieli aktywowane konto, nie zapomnijcie podpiąć języka, którego chcecie się nauczyć. Od uniwersytetu otrzymujecie 180 godzin darmowych kursów językowych, ale nie musicie wykorzystać wszystkich. Jeśli przykładowo okaże się, że zdacie test kwalifikacyjny na dobrym poziomie, wykorzystacie tylko 60 godzin. Pozostałe 120 będziecie mogli spożytkować na naukę innego języka. Bieżące informacje, w tym terminy egzaminów oraz plany zajęć i wyniki testu dostępne będą na stronie Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych: http://www.spnjo.uni.wroc.pl/

Przystępując w progi uniwersytetu, otrzymujecie także unikalny adres e-mail, z którego w założeniu powinniście korzystać do korespondencji z wykładowcami i tam otrzymywać zadania. Nie zawsze tak będzie, ale część wykładowców prowadzi korespondencję mailową tylko na tej skrzynce. Uniwersytet przygotował kompletny poradnik pod tym adresem: http://www.office365.uni.wroc.pl/wp-content/uploads/2013/06/Instrukcja_logowanie_office365.pdf

Jeśli jednak okaże się, że nie dostaliście hasła na adres e-mail i nie macie go w skrzynce ze spamem, nie bójcie się. Na ten wypadek Uniwersytet także przygotował rozwiązanie: http://www.office365.uni.wroc.pl/wp-content/uploads/2013/06/Instrukcja_reset_przpomnienie_o365_v2.pdf  

Tak samo jak język obcy, każdy student zobowiązany jest do odbycia semestru na przedmiocie wychowania fizycznego. Zazwyczaj studenci decydują się na taki ruch dopiero na drugim roku, ale jeśli ktoś czuje, że brak mu zajęć, będzie musiał skorzystać z tej strony. https://zapisy.uni.wroc.pl/ Tutaj odbywają się tzw. rejestracje żetonowe – nasze konto na USOSie otrzymuje żeton, dzięki któremu można zapisać się na przedmiot albo na test zaliczeniowy.

Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, polecamy stronę: http://dev.uni.wroc.pl W okolicach września zapełni się ona poradami dotyczącymi meandrów zapisywania się na studia. Warto także zaglądać na snapchat Uniwersytetu Wrocławskiego: UniWroc. Tam szybko uzyskacie odpowiedzi na palące pytania. 

Zdjęcia: Wikimedia Commons, Snapchat UWr