Już za chwilę pożegnamy rok 2018. Przypomnijmy sobie jakich ciekawych inwestycji, budynków i projektów doczekał się Wrocław. Wybór jest subiektywny.

1. Energooszczędna siedziba Urzędu Miejskiego

W budynku przy ulicy Hubskiej zastosowano szereg energooszczędnych rozwiązań, które mają zacząć obowiązywać od 2021 roku. Zastosowano tam m.in. wymienniki ciepła, a także zamontowano panele fotowoltaiczne. Obiekt został ozdobiony drewnianymi listwami. Na Hubskiej znajduje się Urząd Miejski, a dokładniej Wydział Środowiska i Rolnictwa.

2. Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego

Popiersie powstało przy budynku Nowej Giełdy. Za powstaniem rzeźby z brązu stoją Waldemar Wawrzyniak oraz Tomasz Wenklar. Odsłonięcie pomnika było kolejnym elementem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

3. Vinci Power Nap – kawiarenka snu

Kawiarenka Snu to jedyne takie miejsce w Polsce i na świecie. Miejsce znajduje się na wrocławskim Rynku (Sukiennice 1/2/5). Nie można tam zjeść, ale można się…zdrzemnąć. Po ciężkim dniu w pracy można wygodnie ułożyć się na hamaku i na chwilę oderwać myśli od problemów.

4. MovieGate

Ponad 50 sal, z czego około 30 to pomieszczenia przeznaczone na ekspozycje filmowe. Wszystko 6 metrów pod ziemią, w schronie na placu Solnym. MovieGate to miejsce dla fanów kina. Wśród eksponatów filmowych znajdziemy m.in.: maskę Hellboya, pulower Hugh Jackmana z Prestiżu, strój Toma Cruise’a z Walkirii czy Brada Pitta z Bękartów Wojny, a także kostiumy z Grand Budapest Hotel Wesa Andersona. Wszystkie posiadają certyfikaty autentyczności.

5. Mural Wandy Rutkiewicz

W ramach akcji Kobiety na mury, zorganizowanej przez Wysokie Obcasy, we Wrocławiu powstał mural znanej himalaistki i wrocławianki Wandy Rutkiewicz. Dzieło można podziwiać przy pl. Legionów 4a. Autorką muralu o powierzchni ok. 240 m2 jest Marta Frej.

6. Nowe parkingi Parkuj i jedź


Do użytku oddano kolejne parkingi typu Parkuj i jedź przy przystankach komunikacji miejskiej Ślężna – Kamienna oraz w rejonie pętli komunikacji miejskiej Oporów. Na czym to polega? Miejsca postojowe służą do rozluźnienia ruchu drogowego w centrum miasta. Parkować można za darmo, pod warunkiem, że ma się zakupiony bilet na karcie Urbancard – jest to element uprawniający do parkowania w tych miejscach, ponieważ z założenia te parkingi maja służyć do pozostawienia auta i skorzystania z komunikacji miejskiej.

7. Skwer im. Wojciecha Młynarskiego

Przy Teatrze Muzycznym Capitol 24 marca 2018 roku uroczyście odsłonięto tablicę znajdującą się między literami Teatr przy ul. Piłsudskiego. Wojciech Młynarski był m.in. autorem tekstów, tłumaczem, reżyserem czy wykonawcą piosenek. W jego dorobku jest ponad 2000 tekstów piosenek. Skwer im. Wojciecha Młynarskiego to hołd złożony przez wrocławian dla artysty.

8. Lidl na Stabłowicach

Wydaje się to dosyć zabawne, jednak nowy sklep na Stabłowicach zrobił furorę, a o tym wydarzeniu pisały i mówiły wszystkie wrocławskie media. Otwarcie nastąpiło 12 lipca, każdy klient musiał się przygotować na niemałą kolejkę. Lidl zlokalizowany jest przy ulicy Daktylowej 8.

9. Nowa droga przy lotnisku

Łącznik ul. Granicznej i Rakietowej przejezdny. Kierowcy będą mogli pojechać z lotniska i obwodnicy Leśnicy omijając zakorkowane rondo Pileckiego. Oś Inkubacji to droga, która docelowo ma połączyć Bielany Wrocławskie i autostradę A4 z obwodnicą Leśnicy i ul. Średzką.

10. Obwodnica Leśnicy otwarta

Kierowcy wreszcie mogą korzystać z całej obwodnicy. Ostatni fragment obwodnicy Leśnicy pomiędzy ul. Piołunową a Osiniecką został oddany 19 października. Przy drodze zamontowano wiaty na przystankach autobusowych, na których zatrzymują się autobusy linii 129. Zamiast do cmentarza przy ul. Jerzmanowskiej przez ul. Piołunową i obwodnicę Leśnicy będą dojeżdżały aż do lotniska.


Autor: Adrianna Machalica