Okres letni kojarzy się z przyjemnymi wysokimi temperaturami, dużą ilością słońca i dobrym humorem. Ten z kolei może popsuć się z powodu wakacyjnego utrapienia jakim jest plaga komarów. W walce z insektami pomagają inne zwierzęta — ptaki jerzyki. 

Na warszawskiej Białołęce powstała specjalna tajemnicza wieża. Instalacja o wysokości 8,3 metra mieści w sobie około 100 lęgowisk dla jerzyków. Budowla ma umożliwiać ptakom, objętym w Polsce ochroną, zakładanie gniazd i powiększanie gromady. Nowe domki dla ptaków powstały według zwycięskiego projektu, który został wyróżniony w ogłoszonym w 2011 roku konkursie zorganizowanym przez stowarzyszenie STOP. Patronat nad konkursem objęła wówczas także Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pożyteczne sąsiedztwo

Wieża na Białołęce to nie jedyne schronienie dla pomagających w walce z komarami ptaków. Kilka dni temu, na warszawskiej Pradze-Południe, na ścianach bloków mieszkalnych powstały także małe budki. Drewniane domki zostały stworzone z myślą o jerzykach, które będą mogły zadomowić się przy blokach. Bliskie sąsiedztwo tych ptaków z mieszkaniami skutkuje tym, że mieszkańcy nie będą już tak narażeni na plagę komarów.

Domki dla ptaków, dzięki którym zwiększy się ich populacja, to dobra alternatywa dla szkodliwych oprysków. Chemiczne środki unicestwiają komary, ale jednocześnie szkodzą także pożytecznym owadom np. pszczołom. Jerzyki są bardziej ekologicznym i bezpiecznym sposobem na walkę z letnią plagą komarów, jednocześnie dzięki temu może wzrosnąć ich populacja.

W najbliższych miesiącach w ślad Warszawskich osiedli Długołęka, największa gmina powiatu wrocławskiego, planuje zakupić 200 specjalnych budek dla jerzyków. Dzięki temu, również w okolicach Wrocławia, będzie można w ekologiczny sposób zwalczyć problem komarów. Domki dla ptaków zostaną umieszczone na budynkach publicznego użytku, ale również mieszkańcy mogą zgłosić chęć umieszczenia jej w swoim gospodarstwie.

(Nie)Zwykły ptak

Jerzyki w Polsce są gatunkiem chronionym. To drobne ptaki, których waga wynosi od 31 do 52 gramów, a ciało ma długość około 16 centymetrów. Główną część jego diety stanowią owady, w tym także uciążliwe dla ludzi komary. Ptaki te żyją około 20 lat. Co ciekawe, jerzyki są w stanie wzbić się w powietrze na wysokość 3 500 metrów nad poziomem morza i nie potrzebują lądować by zjeść, spać lub kopulować (są w stanie wykonywać te czynności w locie).


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia:instagram.com