Po sukcesie Europejskiej Stolicy Kultury miasto we współpracy z Impartem kontynuuje działania w ramach Strefy Kultury Wrocław. – To jest potencjał, którego zgubić nam nie wolno – mówi Dominika Kawalerowicz, koordynator festiwali w Imparcie. 

17 stycznia to szczególna data dla wrocławskiego życia kulturowego. Dwa lata temu rozpoczęło się Przebudzenie – ceremonia otwarcia Europejskiego Centrum Kultury we Wrocławiu. Rok temu zadecydowano, że współpraca z Impartem będzie kontynuowana. W 2018 roku zapadła kolejna ważna decyzja – kontynuacja działań w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Nowe hasło Strefy Kultury Wrocław

Poznajmy się na nowo to nowe hasło, pod jakim rozpoczęła się konferencja. Wzięli w niej udział Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta Wrocław, Krzysztof Maj – dyrektor generalny Impartu oraz Dominika Kawalerowicz – koordynatorka festiwali. Jako pierwszy, głos zabrał prezydent miasta. Od początku zakładaliśmy, że instytucja, która była organizatorem ESK, będzie po 2016 kontynuować swoją pracę. Prezydent zwrócił także uwagę na raport z Brukseli, który podsumował inicjatywę w pozytywnych słowach oraz na nowe inicjatywy, jak otwarcie Strefy Kultury na Nowych Żernikach.

W konferencji wziął udział Prezydent Miasta Wrocław

Potem głos zabrała Dominika Kawalerowicz. Podsumowała działalność ESK – ponad 50 000 tysięcy widzów na festiwalach i ponad 500 innych kulturowych wydarzeń to skala przedsięwzięć. W ramach akcji „Sąsiadujemy” miało miejsce 58 imprez plenerowych angażujących ponad 3000 mieszkańców. Natomiast World Games w 2017 przyciągnęło 200 000 widzów.

Nowe perspektywy i kontynuacje

To będzie duża inwestycja – mówi o otwarciu Strefy Kultury na Nowych Żernikach Dominika Kawalerowicz. Zapowiada, że poza centrum miasta też jest miejsce na kulturę i że organizatorzy chcą zbliżyć się do młodych ludzi. Otwarcie już wiosną tego roku.

Mikrogranty angażują lokalną społeczność w akcje ze świata kultury

Nie zabraknie także kontynuacji popularnych inicjatyw. Program Mikrograntów – finansowanie inicjatyw artystycznych, czekają znaczące innowacje. Łączymy mikrogranty z potencjałem organizacji pozarządowych. Powstanie specjalne konsorcjum zachęcające ludzi do działania. – zapowiadają organizatorzy. W tym roku zostanie zorganizowana nie jedna, ale trzy fazy. Z 30 przyjętych zgłoszeń znajdzie się miejsce dla 100.

W tym roku nie zabraknie też inicjatyw związanych z AIRWRO – programem wizyt artystów. Do Wrocławia przyjadą artyści m.in. z Koszyc, Drezna czy Valetty. Miasto przekazało na ten cel mieszkania dla rezydentów, w których artyści będą mogli poczuć się komfortowo. Ale miasto nie zapomina też o małych artystach – w ramach Kultury mobilnej będą oni mogli się starać o dofinansowanie do wyjazdów ze swoimi projektami – jednorazowo nawet 2500 złotych.

Tymczasem na ulicy Komuny Paryskiej 45 otwarte zostanie pracownia kultury. Zależało nam, by w tym rejonie miasta mocno zaktywizować mieszkańców. – mówi Dominika Kawalerowicz. Nie zmieni się natomiast program wydawniczy miasta – w zeszłym roku w ten sposób powstało 15 książek i 13 czasopism. Nabór do programu będzie trwać do końca września.

Znane i lubiane wydarzenia

Non sola Scripta to jedno z wydarzeń, którego popularność zaskoczyła organizatorów

Duża część konferencji poświęcona była wydarzeniom w mieście. Wszyscy fani jazzu powinni już teraz zapisać sobie w kalendarzu daty od 26 do 30 kwietnia. Wtedy to odbędzie się Jazz nad Odrą. Z kolei dla fanów książki ważna będzie Europejska Noc Literatury dziewiątego czerwca. W tym roku będzie ona miała miejsce w Przedmieściu Oławskim. Natomiast przez całe wakacje, od 1 lipca do 2 września będzie można posłuchać koncertów organowych podczas Non Sola Scripta. Dla najmłodszych po raz kolejny odbędzie się Festiwal Teatrów dla Dzieci Dziecinada. Szósta edycja przypadnie na 25-30 września, a bilety w sprzedaży powinny pojawić się na początku września. Pod koniec roku, od 30.11. do 2.12. będzie można posłuchać wrocławskich muzyków w ramach WROsound.

Krzysztof Maj, dyrektor Impartu

W planach są też niezapowiedziane wydarzenia: Planujemy duży koncert na Stadionie Wrocław, ale na razie nie mamy żadnych konkretów, więc proszę nie dociskać – powiedział humorystycznie dyrektor Impartu, Krzysztof Maj. Wszystkie wydarzenia, jak i elektroniczną wersję Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego można śledzić na nowej stronie: strefakultury.pl. Tam też będzie można współtworzyć kulturową tożsamość Wrocławia.

 


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcia: materiały prasowe